OGŁOSZENIA PARAFIALNE

     
 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
III NIEDZIELA WIELKANOCNA  14.04.2024 r.

 

1. Dzisiejsza niedziela jest też obchodzona jako Niedziela Biblijna i Narodowy Dzień czytania Pisma Św. Rozpoczyna się Tydzień Biblijny. Zachęcamy do zgłębiania w rodzinie Słowa Bożego zapisanego na kartach Biblii.

 

2. Za tydzień - IV Niedziela Wielkanocna - to Niedziela Chrystusa Dobrego Pasterza. W naszej Parafii będziemy przeżywać Odpust Parafialny. Uroczysta Suma Odpustowa zostanie odprawiona o godz. 11.30. Sumie tej będzie przewodniczył i kazania wygłosi Ks. Prof. Marek Kluz – Dziekan Uniwersytetu im. Św. Jana Pawła II – Wydział w Tarnowie. Wszystkich naszych parafian oraz waszych krewnych, sąsiadów, znajomych zapraszamy szczególnie na centralną Mszę św. o godz.11.30. Po sumie odpustowej procesja eucharystyczna wokół kościoła. Zapraszamy serdecznie dzieci do sypania kwiatków i do dzwonienia. Matki z Róż Różańcowych prosimy o niesienie feretronów. O godz. 13.00 Msza św. bez zmian. Okazja do spowiedzi św. przed odpustem – w ciągu tygodnia, podczas nabożeństw.

 

3. Niedziela Dobrego Pasterza to też Niedziela Kapłańska i Światowy Dzień Modlitw o powołania. Ofiarami na tacę wspieramy tradycyjnie już Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.

 

4. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej po Mszy św. wieczornej, w czwartek na Godzinę Świętą o godz. 17.00. W środę po nowennie zapraszamy Parafialny Oddział Caritas na spotkanie przy wielkanocnym stole.

 

5. We czwartek na Mszę św. o godz. 18.00 zapraszamy dzieci I Komunijne wraz z rodzicami.

 

6. Serdecznie dziękujemy wszystkim za składane ofiary w kancelarii oraz dokonywane przelewy na konto parafialne, na utrzymanie naszego kościoła. W ubiegłą niedzielę składka na cele inwestycyjne wyniosła 17.800 zł. Wszystkim darczyńcom gorące Bóg zapłać.

 

7. Za tydzień, w niedzielę Chrystusa Dobrego Pasterza, po Mszy św. o godz. 10 schola parafialna i grupa teatralna zapraszają na radosną inscenizację wielkanocną. Podążymy śladem Jezusa Zmartwychwstałego "Z ciemności do Światła".

 

8. Zakończyliśmy prace wokół kościoła. Posadziliśmy jeszcze ok. 70 sadzonek -jałowców na skarpach, wykoszona jest trawa, plac posprzątany na odpust parafialny, wymieniliśmy też uszkodzone płytki na schodach na tarasie. Pracownikom serdecznie dziękujemy.

 

9. Polecamy prasę katolicką: nowy numer Gościa Niedzielnego, w którym polecamy artykuły o przyjęciu chrześcijaństwa przez Polskę w 5 rocznicę przyjęcia przez Sejm RP ustawy o Narodowym Święcie Chrztu Polski. Polecamy też tygodnik Niedziela, a dla dzieci: Promyczek Dobra i Mały Gość Niedzielny.

 

Umocnieni Bożym Błogosławieństwem opowiadajmy się za Chrystusem w każdej chwili naszego życia. Życzymy wszystkim błogosławionej niedzieli i szczęśliwego nowego tygodnia.

 

 Po Błogosławieństwie:
Łącząc się z uczestnikami Narodowego Marszu Życia w Warszawie módlmy się w intencji dzieci nienarodzonych, o poszanowanie każdego ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, za nasze rodziny i małżeństwa naszej parafii, by im towarzyszyła z nieba opieka bł. Rodziny Ulmów: Św. Michale…

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
II NIEDZIELA WIELKANOCNA 7.04.2024 r.

 

I. Komunikat Ks. Biskupa.

 

1. Przeżywamy dziś Niedzielę Miłosierdzia Bożego i jednocześnie Diecezjalny Dzień „Caritas”. Zachęcamy w rozpoczynającym się Tygodniu Miłosierdzia do podjęcia konkretnych czynów miłosierdzia. Tym czynem może być przekazanie 1,5% podatku na dzieła Caritas Diecezji Tarnowskiej. Będzie nim także ofiara złożona dziś w Niedzielę Miłosierdzia do puszki Caritas w ramach ogólnopolskiej zbiórki na potrzeby Caritas diecezjalnych. Wszystkim za okazane serce serdecznie dziękujemy. Dziękujemy też za każdą ofiarę składaną na cele charytatywne przy figurze św. Antoniego. Z okazji dzisiejszego Święta dziękujemy wszystkim pracownikom i wolontariuszom ”Caritas” za ich posługę w naszej parafii.

 

2. W dzisiejszą niedzielę po każdej Mszy św. błogosławimy pojazdy mechaniczne i kierowców polecając ich opiece Św. Krzysztofa - Patrona kierowców. Przy tej okazji można nabywać przy wyjściu z kościoła breloczki ze św. Krzysztofem i Różaniec do samochodu.

 

3. Przyszła niedziela to Niedziela Biblijna. Za 2 tygodnie – 21 kwietnia będziemy przeżywać Uroczystość Odpustową ku czci Chrystusa Dobrego Pasterza.

 

4. Od dzisiejszej niedzieli przeżywamy w naszej diecezji Tydzień Małżeństw i Rodzin (6-12 kwietnia). Jest to tydzień przeżywany bezpośrednio przed peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów. Będziemy szczególnie pamiętać w naszej modlitwie przez wstawiennictwo „Samarytan z Markowej” o małżonkach i rodzinach naszej diecezji Zachęcamy do wzięcia udziału w powitaniu Relikwi Bł. Rodziny Ulmów w Katedrze Tarnowskiej – 13 kwietnia tj, sobota o godz. 17.00. Pożegnanie Relikwii w przyszłą niedzielę o godz. 14.00.

 

5. W poniedziałek 8 kwietnia w liturgii Kościoła będziemy przeżywać Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona z 25 marca. Jest to też Dzień Świętości Życia. Z okazji tego święta będzie można w poniedziałek podczas Mszy św. o godz. 18.00 przystąpić w naszym kościele do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Serdecznie zapraszamy obrońców życia ludzkiego do wspólnej modlitwy w tej ważnej intencji. Przed Mszą św. Różaniec odmawiany w tej ważnej intencji.

 

6. Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej przy wielkanocnym stole w piątek o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy. Zebranie Akcji Katolickiej w piątek o godz. 19.00.

 

7. Spotkanie młodzieży w piątek o godz. 19.00. DSM w sobotę o g. 10.00. Aspiranci w sobotę o 10.00, ministranci o 10.30.

 

8. Wyjazd do Warszawy na Marsz dla życia i rodziny w przyszłą niedzielę rano– o ile będą chętni. Zapisy do środy.

 

9. Przy wyjściu z kościoła polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny – a w nim artykuł o bł. Kard. Wyszyńskim jako Prymasie Miłosierdzia. Do nabycia jest też: tygodnik katolicki Niedziela, dla dzieci Mały Gość Niedzielny i Promyczek Dobra – nowe numery

 

10. Uwielbijmy jeszcze Jezusa Miłosiernego i prośmy go o miłosierdzie dla nas i całego świata odmawiając podczas adoracji jeden dziesiątek koronki do Miłosierdzia Bożego. Dziś za odmówienie całej Koronki przed Jezusem Eucharystycznym w tabernakulum można zyskać Odpust Zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

Po błogosławieństwie Najśw. Sakramentem będzie błogosławieństwo samochodów i kierowców, księża na parkingu przed kościołem będą kropić wodą święconą pojazdy i kierowców.

 

MODLITWA POŚWIĘCENIA POJAZDÓW I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KIEROWCÓW

 

Pan z wami. I z duchem twoim.
Módlmy się: Boże, który mocą swojego słowa stworzyłeś cały wszechświat i dałeś człowiekowi władzę nad całym stworzeniem oraz moc doskonalenia świata według zamysłów Twojej woli; spraw, aby pojazdy, dzieło Twoje i pracy ludzkiej, dzięki Twemu błogosławieństwu służyły dla dobra człowieka, jego pracy i wypoczynku.
Za wstawiennictwem Matki Niepokalanej i św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, ustrzeż Panie wszystkich, którzy będą korzystali z tych pojazdów, od wszelkich nieszczęść duszy i ciała, aby bezpiecznie mogli dojechać do wyznaczonego celu. Niech zebrani tu kierowcy i ich pojazdy będą pobłogosławione dla Twojej chwały i pożytku ludzkiego w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

 

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego z okazji Dnia Świętości Życia oraz peregrynacji relikwii bł. Rodziny Ulmów

 

Drodzy Diecezjanie!

 

Życie ludzkie jest bezcenną wartością, którą wspólnota Kościoła otacza stałą troską i szacunkiem, ukazując piękno tego daru. Kościół przypomina jednocześnie konsekwentnie, o Bożym prawie odnoszącym się do każdego etapu jego trwania w wymiarze ziemskim, od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

          Szczególnym czasem podkreślenia wartości ludzkiego życia będą dwa zbliżające się wydarzenia. Pierwszym z nich jest Dzień Świętości Życia, którego centralne uroczystości będą obchodzone 8 kwietnia w Sanktuarium Narodzenia NMP w Okulicach. O godz. 18.00 będzie celebrowana Msza Święta, transmitowana przez nasze diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

          Drugim wydarzeniem będzie przeżywana w dniach od 13 do 20 kwietnia peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Będziemy mogli w niej uczestniczyć w siedmiu wybranych kościołach w różnych regionach naszej diecezji, co ułatwi przybycie pielgrzymom na uroczystości. Chcąc dobrze przygotować się do tej peregrynacji, rozpoczęliśmy wczoraj Tydzień Małżeństw i Rodzin, podczas którego otaczamy szczególną modlitwą rodziny naszej diecezji oraz organizujemy wiele spotkań i wykładów, które mają ukazać aktualność przesłania Samarytan z Markowej i przybliżyć biografię tej rodziny.

           Serdecznie zachęcam Was do udziału w tych wydarzeniach oraz do podjęcia podczas jutrzejszej uroczystości Zwiastowania Pańskiego pięknego i zawsze aktualnego dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

          Bł. Rodzino Ulmów, módl się za nami!

 

Z pasterskim błogosławieństwem

 

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY  - 1.04.2024 r.

 

1.W dzisiejszy II Dzień Świąt Wielkanocnych Msze św. w naszym Kościele jak w każdą niedzielę.

 

2. We czwartek 4.04.2024 r. o godz. 16.00 zostanie udzielony Sakrament Bierzmowania młodzieży klas VIII z naszej parafii przez Ks. Biskupa Leszka Leszkiewicza. Kandydatów ze świadkami prosimy o przybycie do kościoła na godz. 15.15. Spowiedź św. dla kandydatów, którzy nie przystąpili do niej na Święta będzie w środę o godz. 17.30. Adoracja Najświętszego Sakramentu będzie po zakończonej Mszy św.

 

3. W tym tygodniu przypada I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca. Dodatkowa Msza św. w I piątek o godz. 16.45. Od godz. 16.30 będzie spowiedź św. I piątkowa. Jest to też Dzień Misyjny w naszej parafii. Modlitwą i ofiarami na tacę będziemy wspierać misje św. W sobotę zapraszamy o godz. 7.00 na Mszę św, i nabożeństwo I-sobotnie.

 

4. Młodzież zapraszamy na spotkanie w piątek o godz. 19.00. DSM w sobotę na godz. 10.00. Zbiórka aspirantów w sobotę o godz. 10.00 a ministrantów o godz. 10.30.

 

5. Najbliższa niedziela to niedziela inwestycyjna. Ofiary składane na tacę przeznaczymy na dalsze cele inwestycyjne w naszej parafii. Po Mszach św. w niedzielę będzie można złożyć ofiarę do puszki Caritas z przeznaczeniem na działalność naszej diecezjalnej Caritas. Już dziś wszystkim gorąco dziękujemy.

 

6. Zmiana tajemnic różańcowych dla matek i ojców w najbliższą niedzielę o zwykłej porze.

 

7. Trwamy na modlitwie przed Świętem Miłosierdzia Bożego, które przypada w przyszłą niedzielę.

 

8. Poświęcenie pojazdów mechanicznych i błogosławieństwo wszystkich kierowców w najbliższą niedzielę po każdej Mszy św. Będą też do nabycia breloczki ze Św. Krzysztofem i Różaniec dla kierowcy.

 

9. Odeszła do wieczności: + Józefa Czapnik w wieku 69 lat. Za + Józefę i za zmarłych z naszych rodzin: Dobry Jezu…

 

10. Przy wyjściu z kościoła polecamy świąteczną prasę: Gość niedzielny w którym polecamy ciekawe artykuły na Święta Zmartwychwstania Pańskiego, Tygodnik katolicki Niedziela, dzieciom polecamy: Mały Gość Niedzielny i Promyczek Dobra. Jest dziś do nabycia wielkanocny numer parafialnego biuletynu Dobry Pasterz a w nim wiele artykułów i zdjęć życia parafialnego. Koszt druku biuletyny 4.00 zł. Wasza dobrowolna ofiara będzie przeznaczona na cele charytatywne.

 

Przeżywając świąteczną radość płynącą ze Zmartwychwstania Pańskiego życzymy wszystkim miłego odpoczynku w gronie najbliższych. Idźmy z Bożym Błogosławieństwem.

 

Modlitwa za ojczyznę, za naszą parafię i o pokój na świecie a szczególnie na Ukrainie: Święty Michale…

 

 

Komunikat Biskupa Tarnowskiego
w związku z diecezjalnym Świętem Caritas

 

Drodzy Diecezjanie!

 

Pełni paschalnej radości płynącej z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynamy dzisiaj oktawę Wielkanocy, której zwieńczeniem będzie II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Niedziela Bożego Miłosierdzia, do której przygotowujemy się co roku poprzez odprawianą w naszych kościołach nowennę, zachęca nas abyśmy nie tylko wzywali Bożego Miłosierdzia wobec nas grzesznych ludzi, ale także świadczyli miłosierdzie wobec tych, którzy są w potrzebie i wymagają naszego wsparcia. Dlatego też od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i obchodzona jest jako Święto Caritas, dla której Boże miłosierdzie jest wzorem i źródłem mocy w działaniu.

 

Od wczoraj, tj. od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zaczęły obowiązywać statuty V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie napisałem, że „najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod Diecezji Tarnowskiej, jest wciąż przed nami. Zapraszam Was zatem do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary i proszę o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu w waszych wspólnotach parafialnych”. Jednym z bardzo ważnych aspektów tej wspólnej drogi jest działalność charytatywna Kościoła, dlatego w dokumentach synodalnych nie mogło zabraknąć statutów, które odnoszą się bezpośrednio do niej. „Posługa charytatywna Kościoła ma bowiem początek w miłości Boga i bliźniego na wzór Jezusa Chrystusa (…) i znalazła w Kościele także swój wyraz zorganizowanej i uporządkowanej służby człowiekowi w instytucji Caritas” (V Synod DT). To właśnie ta instytucja organizuje i koordynuje posługę miłości Kościoła w naszej tarnowskiej diecezji i wraz z całą rzeszą wolontariuszy skupionych w parafialnych zespołach Caritas jest widzialnym i namacalnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy angażują się w działalność Caritas: pracownikom, wolontariuszom i ofiarodawcom, którzy także poprzez przekazywanie co roku 1,5 %¬ podatku wspierają dzieła charytatywne w naszej diecezji. Zachęcam także, aby jeszcze więcej osób, szczególnie młodych i w średnim wieku, angażowało się w działalność parafialnych zespołów Caritas, które stanowią prawdziwy fundament tej posługi w diecezji.

 

W najbliższą sobotę, tj. 6 kwietnia, o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. bł. Karoliny w Tarnowie będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z okazji diecezjalnego Święta Caritas. Msza będzie transmitowana przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Pod koniec tego roku przypada 35 rocznica reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej, której dokonał arcybiskup Jerzy Ablewicz 8 grudnia 1989 r. W związku z tym jubileuszem, a przede wszystkim dla jeszcze gorliwszej służby na rzecz wszystkich potrzebujących, na zakończenie Mszy Świętej zostanie poświęcony Sztandar Caritas Diecezji Tarnowskiej. Słowa umieszczone na sztandarze: „Chrystusowi w ubogich wiernie służyć”, nawiązują do hasła biskupa Karola Pękali, który był pierwszym dyrektorem Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej powstałego 1 marca 1937 r. Słowa te przypominają nam także prawdę, że służba ubogim jest służbą samemu Chrystusowi.

 

Drodzy Diecezjanie!

 

Przyjęcie Bożego Miłosierdzia w naszym życiu, szczególnie w sakramencie pokuty, otwiera nas jeszcze mocniej w geście miłosierdzia na pomoc osobom potrzebującym. Gorąco zachęcam Was wszystkich do owocnego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia i całego Tygodnia Miłosierdzia. Już teraz gorąco dziękuję za ofiary, które złożycie do puszek Caritas w najbliższą niedzielę z przeznaczeniem na działalność naszej diecezjalnej Caritas. Życzę Wam, aby posługa miłości miłosiernej, „należąca do natury Kościoła i będąca niezbywalnym wyrazem jego istoty” (V Synod DT), stała się prawdziwą naturą każdej i każdego z Was, angażujących się w życie naszego Kościoła diecezjalnego.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

 

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

 

 

 

Stanowisko Rady KEP ds. Społecznych
przed wyborami samorządowymi w Polsce

 

Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski podczas marcowego posiedzenia podjęła problemy, które z całą ostrością ujawniły się po ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce.

 

W tym kontekście, w trudnym momencie dziejowym i w czasie trwającej „Nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”, Rada zaapelowała o dalsze modlitwy w intencji Ojczyzny oraz o odpowiedzialne podejście do wyborów samorządowych.

 

Rada ds. Społecznych przypomina zasady, którymi powinien kierować się człowiek wierzący i odsyła do treści „Vademecum wyborczego katolika”, które mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji wyborczych. Są bowiem takie zasady, które stanowią fundament godziwego życia społecznego.

 

VADEMECUM WYBORCZE KATOLIKA

 

1. Uczestnictwo w wyborach

 

Zaangażowanie i udział w wyborach stanowią dostępny dla każdego obywatela sposób realizacji „prawa i obowiązku” uczestnictwa w życiu społeczno-politycznym. Udział w wyborach jest obowiązkiem sumienia katolika. Jest to bowiem dowód podstawowego zaangażowania się „na rzecz dobra wspólnego, czyli dobra wszystkich i każdego” [1].

 

2. Znaczenie dobra wspólnego

 

Dobro wspólne stanowi sumę wartości, dzięki którym człowiek, rodzina i społeczność mogą pełniej i łatwiej osiągnąć własną doskonałość [2]. Realizacja tak rozumianego dobra wspólnego może być zapewniona jedynie wtedy, gdy polityka oparta jest o „poprawną koncepcję osoby ludzkiej” [3]. Obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego.

 

3. Wartości nienegocjowalne

 

W tych sprawach, które dotyczą istoty porządku moralnego, prawy rozum nie pozwala na kompromisy[ 4]. W konsekwencji katolicy:

 

a) opowiadają się bezwarunkowo po stronie prawa do życia od poczęcia do naturalnego kresu, które to prawo „stanowi fundament współżycia między ludźmi oraz istnienia wspólnoty politycznej” [5];

 

b) z równą determinacją zabiegają o ochronę praw rodziny, opartej na monogamicznym małżeństwie osób przeciwnej płci. Uważają zatem za niedopuszczalne zrównanie z rodziną innych form współżycia[6];

 

c) stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci [7];

 

d) bronią wolności sumienia i wolności religijnej, stanowiącej „serce praw człowieka” [8];

 

e) sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było” [9];

 

f) są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, będącego podstawowym warunkiem realizacji dobra wspólnego;

 

g) troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija” [10].
Kwestie te stanowią zbiór zasad, które powinny być uwzględnione podczas podejmowania decyzji wyborczych. „Właściwie ukształtowane sumienie chrześcijańskie nie pozwala nikomu przyczyniać się przez oddanie głosu do realizacji programu politycznego lub konkretnej ustawy, które podważają podstawowe zasady wiary i moralności” [11].

 

4. Uznanie demokratycznych wyborów

 

O ile obowiązkiem katolika jest udział w głosowaniu i oddanie głosu zgodnie z własnym sumieniem, o tyle w sytuacji, gdy społeczeństwo już dokonało demokratycznego wyboru – nawet jeśli jest on sprzeczny z preferencjami głosującego – należy uszanować jego wynik. W sytuacji, gdyby „sprawujący władzę ustanawiali niesprawiedliwe prawa lub podejmowali działania sprzeczne z porządkiem moralnym, to rozporządzenia te nie obowiązują w sumieniu" [12]. Sprzeciw katolika względem tak stanowionego prawa wynika jedynie z posłuszeństwa Bogu, a nie z racji politycznych.

 

5. Modlitwa za Ojczyznę

 

Mając na uwadze rangę demokratycznych wyborów w budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przypomniane zasady, prosimy wszystkich o podjęcie modlitwy w intencji naszej Ojczyzny.

 

bp Marian Florczyk
Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych
Warszawa, dnia 22 marca 2024 r.

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
NIEDZIELA WIELKANOCNA 31.03.2024 R.

 

1. Przeżywamy dziś radosne zwycięstwo Chrystusa Pana nad śmiercią, grzechem i szatanem. Jutro drugi dzień świąteczny - Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. w naszym kościele jak w każdą niedzielę. Tradycyjnie już składka na tacę w jutrzejsze święto przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie – Wydział Teologiczny w Tarnowie.

 

2. Serdeczne wyrazy wdzięczności składamy:
- za ofiary przy adoracji krzyża na odnowę pamiątek w Ziemi Świętej, za ofiary na ludzi ubogich przy figurze św. Antoniego, przy zapalaniu świec.
- Parafialnemu Oddziałowi Caritas za przygotowanie 60 paczek świątecznych i obdarowanie nimi rodzin potrzebujących,
- Grupie Dekoratorskiej za wykonanie Ciemnicy i pięknego, wymownego Gróbu Pańskiego
-Zespołowi Redakcyjnemu „Dobrego Pasterza” za piękny, wielkanocny numer naszego parafialnego biuletynu.
-Nadzwyczajnym szafarzom Eucharystii, dorosłym lektorom i kantorom za posługę przy czytaniu i śpiewaniu Słowa Bożego i ubogacenie liturgii podczas Triduum Paschalnego.
- służbie liturgicznej - ministrantom i lektorom za asystę. Panom organistom za piękny śpiew i pracę na chórze, Panom Kościelnym za każdy ich dyżur i chętną pomoc. Parafianom i Gościom za liczny udział we wspólnej modlitwie w te wielkie, święte dni. Dziękujemy wszystkim za liczny udział w rekolekcjach wielkopostnych i w nawiedzeniu figury Św. Michała Archanioła. Przeżyliśmy niezapomniane chwile. Na pamiątkę tego nawiedzenia umieściliśmy w prezbiterium figurę Św. Michała Archanioła, którą poświęcił Ks. Rekolekcjonista na zakończenie rekolekcji. Trwajmy także przed tą figurą na modlitwie. Bóg zapłać za wszystkie ofiary, które złożyliście na tacę dla ks. Rekolekcjonisty.
- Bóg zapłać naszym kapłanom za każdą ich kapłańską posługę podczas Triduum Paschalnego dla dobra naszej wspólnoty parafialnej.

 

3. Przy wyjściu z kościoła polecamy świąteczną prasę: Gość niedzielny w którym polecamy ciekawe artykuły na Święta Zmartwychwstania Pańskiego, Tygodnik katolicki Niedziela, dzieciom polecamy: Mały Gość Niedzielny i Promyczek Dobra . Jest dziś do nabycia wielkanocny numer parafialnego biuletynu Dobry Pasterz a w nim wiele artykułów i zdjęć życia parafialnego. Koszt druku biuletynu 4 zł. Wasza dobrowolna ofiara będzie przeznaczona na cele charytatywne.

 

4. Kończąc naszą świąteczną liturgię przyjmijcie - drodzy parafianie i mili goście - serdeczne życzenia. Zmartwychwstał Pan ! Alleluja !

Niech Święta Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Dawcy Życia i Zwycięzcy śmierci, napełnią każdego z nas wielką radością, ufnością i wiarą w ostateczne zwycięstwo dobra nad złem. Niech Zmartwychwstały Chrystus raczy darzyć nas hojnie dobrym zdrowiem, swoim światłem i swoją mocą. Życzę wszystkim aby Zmartwychwstały Chrystus ustawicznie obdarzał Was darem swego pokoju tak bardzo potrzebnego dziś na świecie i w ludzkich sercach. Błogosławionych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego!

Wraz z tymi życzeniami przyjmijcie uroczyste błogosławieństwo Zmartwychwstałego Pana.

 

Modlitwa za ojczyznę, za naszą parafię i o pokój na świecie a szczególnie na Ukrainie: Święty Michale…

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
NIEDZIELA PALMOWA - 24.03.2024 r.

 

 I Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski

 

1. Przeżywamy dziś Niedzielę Palmową, która przypomina nam uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Poświęcenie palm i konkurs na najładniejszą palmę dziś podczas Mszy św. o 13.00. Po południu o godz. 17.45 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym rekolekcyjnym. Serdecznie wszystkich zapraszamy. Dzisiejszą Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień.

 

2. W naszej parafii trwają Rekolekcje Wielkopostne. Podajemy program na poniedziałek i wtorek

 

. PONIEDZIAŁEK:

 

8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.
11.30 – Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich.
12.00 – Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.
15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła).
18.00 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem.
21.00 – Wieczór ze św. Michałem Archaniołem z rozważaniem na zakończenie dnia.

 

WTOREK

 

8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną i Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.
18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną Aktem Zawierzenia Parafii św. Michałowi Archaniołowi.

Wszystkich parafian gorąco zachęcamy do korzystania z daru rekolekcji wielkopostnych. W poniedziałek i wtorek podczas Mszy św. dar ofiarny składany na tacę przeznaczymy na cele rekolekcyjne.

Spowiedź św. rekolekcyjna w Wielki Wtorek – 9.00-10.00; 11.00-12.00; 15.00-16.00; 17.00-18.00. Będzie spowiadać w naszym kościele 18 kapłanów. Zachęcamy gorąco wszystkich do przyjęcia Sakramentu Pokuty.

Pamiętamy wszyscy wielkie kolejki do spowiedzi w naszym kościele w Wielki Piątek czy w Wielką Sobotę podczas święcenia pokarmów. Dobrze byłoby, by wówczas przybyli do spowiedzi przyjeżdżający z zagranicy, a nie dzieci szkolne, czy młodzież. Zróbmy wszystko, by przyjść do spowiedzi św. wielkanocnej we wtorek i nie odkładajmy spowiedzi św. na ostatnią chwilę. Dziękujemy za zrozumienie i bardzo prosimy tutaj o porządek. W Wielką Środę spowiadamy w kościele Św. Józefa i M.B. Fatimskiej.

Kancelaria w tym tygodniu z racji spowiedzi będzie czynna tylko w poniedziałek i środę.

 

4. W Wielki Czwartek rozpoczyna się w Kościele Święte Triduum Paschalne. Msza św. Wieczerzy Pańskiej i przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy o godz. 18.00. Wieczór adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy: Po Mszy św. dla matek do godz. 20.00, ojców zapraszamy na godz. 20.00, a młodzież, lektorów oraz kandydatów do Sakramentu Bierzmowania na godz. 21.00. Po adoracji spotkanie z kandydatami.

 

5. Wielki Piątek - Dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. Adoracja Pana Jezusa w ciemnicy wg następującego porządku:

godz. 7.00 – adoracja w ciszy
godz. 8.00 – adoracja dla grupy Odnowy w Duchu Św.
godz. 9.00 - kandydaci do Sakr. Bierzmowania z kl. VII, VIII
godz. 10.00 - klasy IV, V i VI
godz. 11.00 - klasy I, II, III i przedszkolaki
godz. 12.00 - adoracja dla mieszkańców os. Legionów, al. M. B. Fatimskiej i ul. Nowodąbrowskiej
godz. 13.00 - adoracja dla mieszkańców ul. Marynarki Woj., Rydza Śmigłego, Bora Komorowskiego i Adama Boryczki
godz. 14.00 - adoracja dla mieszkańców ul. Westerplatte, Bitwy pod Monte Cassino i ul. Promiennej
godz. 15.00 - ministranci, lektorzy i Schola Parafialna.
godz. 16.00 - adoracja w ciszy dla tych którzy wcześniej nie mogli być na adoracji
godz. 17.00 i 21.00 - Droga krzyżowa. Zapraszamy szczególnie młodzież i kandydatów do Bierzmowania.

 

Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy o godz. 18.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły i abstynencja od pokarmów mięsnych, zachęcamy także, by zachować post w Wielką Sobotę do Wieczornej Mszy św. rezurekcyjnej.

 

6. Wielka Sobota.

godz. 7.00 - adoracja przy Grobie Pańskim w ciszy.
godz. 8.00 - adoracja przy Grobie Pańskim dla Grupy Odnowy w Duchu Św.

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę co pół godziny – od godz. 9.00 do 14.30.

Ofiary złożone przy adoracji Krzyża przeznaczone są na odnowienie pamiątek w Ziemi Świętej. Po południu w Wielką sobotę nie będzie już adoracji, ponieważ będzie sprzątanie kościoła na Święta. Szczegółowy program Triduum Paschalnego, godziny adoracji dla dzieci znajdują się w gablocie i na stronie parafii.

 

Rezurekcję będziemy przeżywać w Wielką Sobotę wieczór po Mszy św. Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się o godz. 19.00. Gorąco zachęcamy wszystkich parafian, aby całymi rodzinami uczestniczyli w Liturgii Wigilii Paschalnej, której uwieńczeniem będzie procesja rezurekcyjna. Zapraszamy też na Wigilię Paschalną kandydatów do Sakramentu Bierzmowania, którego im udzieli Ks. Bp Leszek Leszkiewicz 4 kwietnia tj. czwartek o godz. 16.00.

 

7. Dziękujemy za ofiary składane do skarbonki przy Figurze Św. Antoniego, na pomoc rodzinom szczególnie potrzebującym. Dziękujemy za składane artykuły spożywcza w sklepie Kinga i Konsum oraz w koszu pod chórem. Caritas Parafialna przygotowała 60 paczek świątecznych. Niech radość wielkanocna ogarnie w ten sposób tych, którzy mogą się czymś podzielić i tych, którzy będą czymś obdarowani. Dziękujemy też za ofiary składane na Gorzkich Żalach na kwiaty do Grobu Bożego i na przyozdabianie ołtarzy. Bóg zapłać naszym sąsiadom z ul. Bitwy pod Monte Cassino bl. 5 kl. VII za złożoną ofiarę 800 zł. (500 zł. na ogrzewanie i oświetlenie kościoła i 300 zł. na pomoc potrzebującym). Bóg zapłać. Bóg zapłać też za ofiary przelewane na konto parafialne

 

8. W imieniu Biskupa Tarnowskiego serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tradycyjnej Drodze Krzyżowej, która przejdzie ulicami Tarnowa. Odbędzie się ona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Jeża w Wielką Środę i rozpocznie o godzinie 20.00 na tarnowskim Rynku.

 

9. Przy wyjściu z kościoła można nabyć dzisiejszy numer Gościa Niedzielnego w którym warto przeczytać medytacje na Wielki Tydzień. Jest też tygodnik katolicki Niedziela, a dla dzieci Promyczek Dobra i Mały Gość Niedzielny – nowe numery.

 

Na głębokie i godne przeżywanie Wielkiego Tygodnia przyjmijmy Boże Błogosławieństwo...

 

Modlitwa za naszą wspólnotę o dobre przeżycie rekolekcji św., za Ks. Rafała – Rekolekcjonistę i o pokój na świecie i w naszej ojczyźnie: Św. Michale…

 

 

KOMUNIKAT
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W SPRAWIE WIELKIEJ NOWENNY
PRZED DWUTYSIĄCLECIEM DZIEŁA ODKUPIENIA

 

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).

 

Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br., podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.

 

Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.

 

Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

 

 † Tadeusz Wojda SAC
Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Gdańsk, 21 marca 2024 roku

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 17.03.2024 r.

 

1. Dziś V Niedziela Wielkiego Postu. O godz. 17.45 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

 

2. We wtorek w liturgii Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Wszystkie rodziny szczególnie mężów, ojców i cały Kościół Św. będziemy polecać wstawiennictwu Św. Józefa. Wszystkim solenizantkom i solenizantom składamy najlepsze życzenia o obfitości Bożych darów i Opieki Św. Patrona.

 

3. W środę Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy po Mszy św. wieczornej. We czwartek Godzina Święta od godz. 17.00 do 18.00. Serdecznie zapraszamy na Nowennę Maryjną i na adorację Jezusa wystawionego w Najśw. Sakramencie. Różaniec w intencji pokoju na świecie oraz o błogosławione owoce tegorocznych rekolekcji wielkopostnych. o godz. 17.30. Trwa też Nowenna do Św. Michała Archanioła oraz Nowenna w int. Ojczyzny, którą będziemy odprawiać po wieczornej Mszy św.

 

4. W piątek Droga Krzyżowa dla dzieci o godz. 16.30. W piątek też rozpoczniemy Parafialne Rekolekcje Wielkopostne Drogą Krzyżową o godz. 17.15 i 19.00. Najpierw będzie wstępne kazanie rekolekcyjne i Droga Krzyżowa. O godz. 19.00 po nauce rekolekcyjnej będzie Droga Krzyżowa w plenerze, o ile pozwoli nam na to pogoda. Pójdziemy tradycyjnie na os. Legionów. Bardzo prosimy zabrać ze sobą świecę lub lampion. Serdecznie wszystkich zapraszamy na rozpoczęcie rekolekcji świętych w piątkowy wieczór. Tegoroczne Rekolekcje są związane z Nawiedzeniem Figury Św. Michała Archanioła.

 

5. W sobotę Msze św. z kazaniem rekolekcyjnym o godz. 8.00 i 18.00. O godz. 20.30 będzie modlitwa i oczekiwanie na Figurę Św. Michała Archanioła.

Po przybyciu figury biją dzwony, procesja do kościoła, którą poprowadzą strażacy. O godz. 21.00 w kościele nałożenie korony, zapalenie świecy. Następnie będzie powitanie św. Michała Archanioła przez przedstawicieli dzieci, rodziców i przez Ks. Proboszcza i nabożeństwo z rozważaniem na zakończenie dnia. Serdecznie zapraszamy w ten sobotni wieczór do naszej świątyni.

Przyszła niedziela to niedziela rekolekcyjna i stanowa, młodzież zapraszamy na godz. 10.00, dzieci wyjątkowo na godz. 13.00 z racji konkursu palmowego, rodziców i starszych na pozostałe Msze św. Rekolekcje parafialne poprowadzi w tym roku Ks. Rafał Szwajca – michalita. Skorzystajmy więc z łaski rekolekcji świętych jak najowocniej. Za tydzień, w niedzielę palmową będziemy tylko spowiadać ludzi starszych i chorych. Pozostałych parafian i gości bardzo prosimy, by poprzez słuchanie kazań rekolekcyjnych przygotowywać się do spowiedzi całodziennej w Wielki Wtorek – 26 marca, kiedy będzie spowiadało w naszym kościele 18 kapłanów. Dalszy program rekolekcji wielkopostnych podamy w przyszłą niedzielę. Jest też wywieszony w gablocie.

 

6. Do chorych z okazji Świąt i pierwszego piątku kwietnia udamy się z posługą kapłańską w najbliższy piątek od godz. 11.00. Kto chciałby się jeszcze dopisać do listy chorych przed Świętami prosimy ich zgłaszać.

 

7. Zbiórka lektorów w środę o godz. 19.00. Aspirantów w sobotę o godz. 10.00, ministrantów o godz. 10.30, DSM w sobotę  o godz. 9.00. Dzieci I Komunijne z rodzicami zapraszamy we czwartek na Mszę św. o godz. 18.00.

 

8. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest przeniesiona na 8 kwietnia. W tym dniu będzie można przystąpić do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 

9. Dziękujemy grupie dekoracyjnej za zasadzenie kwiatów przy kościele i za sprzątanie placu kościelnego.

 

10. Przyszła niedziela to niedziela palmowa. Poświęcenie palm podczas Mszy św. o godz. 13.00. Tradycyjnie już organizujemy konkurs na najładniejszą palmę. Po Mszy św. rozstrzygnięcie konkursu na placu przed kościołem i wręczenie nagród.

 

11. Bóg zapłać dwom rodzinom z ul. Marynarki Woj. bl. 18 i z ul. Bora Komorowskiego bl. 6 za ofiary złożone na ogrzewanie kościoła po 500 zł.

 

12. Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Tarnowa już po raz 12-ty w nocy z 22 marca na 23 marca. Rozpocznie się Mszą św. w kościele Księży Misjonarzy o godz. 21.00. Szczegóły na afiszu.

 

13. W dzisiejszym Gościu Niedzielnym polecamy artykuł: „O co chodzi w zwyczajach ostatnich dni Wielkiego Postu ?” Tygodnik katolicki Niedziela, dla dzieci Promyczek Dobra oraz Mały Gość Niedzielny. Jest dziś do nabycia wielkanocny numer parafialnego biuletynu Dobry Pasterz a w nim wiele artykułów i zdjęć życia parafialnego. Program rekolekcji wielkopostnych. Jest to wydanie specjalne związane z nawiedzeniem Figury Św. Michała Archanioła. Koszt druku biuletynu 4 zł. Wasza dobrowolna ofiara będzie przeznaczona na cele charytatywne.

 

Na czas przemiany naszych serc i na podjęcie dobrych rekolekcyjnych postanowień przyjmijmy Boże Błogosławieństwo.

 

Modlitwa za naszą Ojczyznę i o pokój w świecie, na Ukrainie oraz o owocne przeżycie rekolekcji i nawiedzenia Figury Św. Michała Archanioła. : Św. Michale Archaniele. …

 

 

Komunikat z 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

 

W dniach 13 i 14 marca 2024 roku odbyło się w Warszawie, pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, 397. Zebranie Plenarne KEP.

 

1. Głównym punktem Zebrania była Eucharystia sprawowana w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie w 11. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Franciszka. Mszy Świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Uczestniczył w niej również abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Biskupi przesłali Ojcu Świętemu okolicznościowe życzenia, w których przekazali wyrazy duchowej łączności i synowskiego oddania.

 

2. Zebranie Plenarne dokonało wyboru, na pięcioletnią kadencję, nowego Przewodniczącego KEP, którym został abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Wybrano również Zastępcę Przewodniczącego KEP, którym został abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Wraz z Sekretarzem Generalnym KEP stanowią oni Prezydium KEP. Przewodniczący zwołuje i prowadzi obrady Zebrania Plenarnego, Rady Biskupów Diecezjalnych i Rady Stałej KEP. Reprezentuje także polski Episkopat m.in. w kontaktach ze Stolicą Apostolską i instytucjami państwowymi. Biskupi proszą wszystkich wiernych Kościoła w Polsce o modlitewne wsparcie nowych władz Konferencji Episkopatu Polski, by powierzona im misja przyniosła jak najlepsze owoce. Dziękują również ustępującemu Przewodniczącemu abp. Stanisławowi Gądeckiemu oraz jego zastępcy abp. Markowi Jędraszewskiemu, za 10-letnią służbę w KEP.

 

3. Wobec głosów w debacie publicznej, które relatywizują wartość życia ludzkiego i uderzają w rodzinę, biskupi przypominają, że prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest podstawowym prawem człowieka. Jednocześnie podkreślają, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, a także rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo są otoczone szczególną troską Kościoła oraz znajdują się pod opieką Rzeczypospolitej Polskiej, co jest zapisane w art. 18 Konstytucji. Biskupi wzywają wiernych oraz wszystkich ludzi dobrej woli, aby odważnie wspierali małżeństwa i rodziny, które budują swoje życie na miłości, wierze w Boga i odpowiedzialności.

 

4. Biskupi wyrażają zaniepokojenie informacjami płynącymi ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących zmian w organizacji lekcji religii w szkole. Ufają jednak, że wszystkie te sprawy staną się tematami merytorycznego dialogu między rządem RP i Kościołem w duchu zaufania i troski, także o Kościoły mniejszościowe. W tym celu został powołany Zespół roboczy do spraw kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Biskupi podkreślają znaczenie wychowawcze, kulturowe i społeczne lekcji religii. Wskazują, że przekazywane treści religijne wchodzą w twórczy dialog z wiedzą poznawaną w czasie innych szkolnych zajęć. Zauważają również, że na lekcjach religii dokonuje się wychowanie do podstawowych wartości, na których powinno być budowane życie każdego człowieka i społeczeństwa. Biskupi, doceniając pracę nauczycieli religii, podzielają ich niepokoje związane z zapowiedzią redukcji tygodniowego wymiaru zajęć. Stoją też po stronie rodziców i samych uczniów, którzy pragną, aby nauczanie lekcji religii odbywało się w szkole.

 

5. W lutym br. weszła w życie tzw. Ustawa Kamilka wprowadzająca we wszystkich instytucjach i środowiskach społecznych standardy ochrony małoletnich. Zgodnie z tą ustawą i uwzględniając nowe wskazania dotyczące wytycznych przygotowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich, biskupi zostali poinformowani o działaniach związanych z przygotowywaniem standardów ochrony małoletnich w Kościele. Stanowią one zbiór podstawowych zasad, które bezpieczeństwo dzieci stawiają w centrum wszelkich podejmowanych działań. W ten sposób, Kościół zgodnie ze swoją naturą, pragnie kształtować środowisko bezpieczne i wolne od wszelkich form przemocy. Od pewnego czasu, pod kierunkiem Centrum Ochrony Dziecka, pracuje około 70 osób przygotowujących szczegółowe wskazania dotyczące prewencji w różnych obszarach duszpasterskiej działalności Kościoła. Są planowane odpowiednie szkolenia dla duszpasterstwa parafialnego i dla wszystkich placówek prowadzonych przez diecezje i zakony.

 

6. Biskupi wyrażają wdzięczność polskim rolnikom za ich ciężką pracę. Nie pozostają obojętni na dramaty rolników, którzy często stoją na granicy bankructwa i utraty dorobku własnej pracy. Rozumieją, że ich protesty dotyczą nie tylko walki o byt rolników i ich rodzin, ale także o dobro naszej Ojczyzny. Jednocześnie biskupi apelują, by przyjęte rozwiązania aktualnych konfliktów nie dzieliły narodów. Modlitwą otaczają wszystkich rolników i tych, którzy uczciwie chcą szukać rozwiązań trudnych problemów dotykających polską wieś.

 

7. W związku z zapowiedziami strony rządowej dotyczącymi zmian w Funduszu Kościelnym, biskupi wybrali kandydatów do zespołu, który zajmie się tą kwestią. Kandydatury zostaną przekazane Nuncjuszowi Apostolskiemu w Polsce, który w imieniu Stolicy Apostolskiej będzie mógł powołać ww. zespół, mający działać przy Kościelnej Komisji Konkordatowej. Zadaniem Zespołu będzie prowadzenie rozmów z odpowiednim zespołem rządowym, w celu wypracowania, w oparciu o artykuły 22 i 27 Konkordatu, wymaganych umów i uzgodnień.

 

8. Biskupi zachęcają wszystkich wiernych do włączenia się w ogłoszoną przez Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego Nowennę „Akcja 21:20” w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Nowenna, która odbędzie się w dniach od 16 do 24 marca, zanoszona za wstawiennictwem polskich męczenników: św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki, poprzedza Dzień Świętości Życia.

 

Biskupi modlą się o pokój w Ukrainie, Ziemi Świętej i innych miejscach w świecie. Polecają też Bogu wszystkie ważne sprawy Kościoła i Ojczyzny oraz udzielają pasterskiego błogosławieństwa.

 

Podpisali pasterze Kościoła katolickiego w Polsce obecni na 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

 

Warszawa, 14 marca 2024 roku

 

Za zgodność:
Bp Artur G. Miziński
Sekretarz Generalny
Konferencji Episkopatu Polski

 

 

 

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 10.03.2024 r.

 

1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu – różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Gorzkie Żale z kazaniem Pasyjnym o godz. 17.45. Nasz liczny udział w Gorzkich Żalach niech będzie wyrazem naszego wielkopostnego przylgnięcia do Ukrzyżowanego Pana i pokuty za grzechy.

 

2. W środę Nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy po Mszy św. wieczornej. We czwartek Godzina Święta od godz. 17.00 do 18.00. Zapraszamy też na codzienny Różaniec odmawiany w intencji pokoju na świecie a szczególnie na Ukrainie pół godziny przed wieczorną Mszą św.

 

3. Droga Krzyżowa w piątek: o godz. 16.30 dla dzieci, o godz. 17.15 dla dorosłych oraz o godz. 19.00 głównie dla młodzieży i dorosłych. Serdecznie zapraszamy.

Zbiórka – sobota – aspiranci o godz. 10.00. Ministranci o 10.30. Spotkanie DSM w sobotę o godz. 10.00.

 

4. Przy wyjściu z Kościoła rozprowadzamy nadal świece wielkanocne i baranki paschalne – cukrowe i gipsowe, które są wystawione na stolikach pod chórem. Nabywając baranka, czy świecę – paschalik składamy ofiarę nie mniejszą niż 8 zł. Bóg zapłać za składane ofiary.

 

5. Jak już informowaliśmy przy wejściu do kościoła jest ustawiony kosz na dary spożywcze, którymi obdarujemy potrzebujących na zbliżające się Święta Wielkanocne.

 

6. W najbliższy piątek i w sobotę przez cały dzień będzie prowadzona Akcja KILO w sklepie KINGA przy ul. Westerplatte i w sklepie KONSUM na os. Legionów. Będą w sklepie ustawione kosze na artykuły spożywcze z napisem CARITAS. Dziękujemy za składane dary, które Caritas naszej parafii przeznaczy rodzinom ubogim i potrzebującym na Święta Wielkanocne. Darczyńcom już z góry serdecznie dziękujemy.

 

7. Dziękujemy serdecznie za ofiary składane na Gorzkich Żalach na kwiaty do Grobu Bożego i na kwiaty, którymi będziemy przyozdabiać nasz kościół przez cały rok. Bóg zapłać też za ofiary składane przy figurze św. Antoniego, które przeznaczymy na cele charytatywne. Dziękujemy za ofiary składane w ubiegłą niedzielę na cele inwestycyjne w tym na ogrzewanie i oświetlenie kościoła. Niedzielna taca to suma 18.200 zł. Dziękujemy pewnej rodzinie z ul. Marynarki Woj. bl. 12 za złożoną ofiarę – 500 zł.

 

8. Za niecałe 2 tygodnie – 22 marca rozpoczniemy Rekolekcje Wielkopostne połączone z Nawiedzeniem Figury Św. Michała Archanioła z Gargano. Na stronie internetowej naszej parafii znajduje się program tych rekolekcji oraz ciekawe artykuły, które mają nas przygotować do tych ważnych rekolekcji. Podajemy ich tytuły: 1/ Św. Michał nawiedza Polskę, 2/ Jak Św. Michał pomaga w duchowej walce, 3/ Szkaplerz Św. Michała Archanioła to mocna tarcza przed demonem. Zachęcamy do ich przeczytania. Módlmy się też o błogosławione owoce tych rekolekcji w naszych sercach. Nowenna do Św. Michała będzie po wieczornej Mszy św. od czwartku.

 

9. Komisariat Policji prowadzi działania w zakresie przeciwdziałania oszustwom na tzw. Policjanta, członka rodziny, pracownika banku itp. W związku z tym Policja apeluje: Nigdy nie ufaj osobom dzwoniącym, nawet gdy wyświetli się nr 997 nie oznacza to, że dzwoni do Ciebie prawdziwy Policjant. W razie prośby o pomoc finansową rozłącz się i wykonaj telefon do bliskiej ci osoby i opowiedz jej o tym zdarzeniu. Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom obcym. . Gdy otrzymasz podejrzaną wiadomość SMS nie klikaj na żadne linki i nie pobieraj załącznika.
Poinformuj też Policję dzwonią na numer 112 lub 997.

 

10 Duszpasterstwo Akademickie „TRATWA” z Tarnowa zaprasza na XXIV edycję kursu ALPHA dedykowanego młodzieży akademickiej i osobom pracującym między 18-tym a 35-tym rokiem życia. Pierwsza z jedenastu kolacji tego cyklu startuje w czwartek 7-ego marca o godzinie 19:00. Możliwość zapisu i dołączenia do 14-ego marca włącznie. Wszystkie szczegóły na plakacie, facebook’u oraz instagramie Duszpasterstwa Akademickiego TRATWA. Serdecznie zapraszamy!

 

11. U ministrantów przy wyjściu z Kościoła polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny w którym przeczytamy o roli Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i o sposobie jego wyboru. Jest też do nabycia: tygodnik katolicki Niedziela a dla dzieci Promyczek Dobra nowy numer i Mały Gość Niedzielny.


Odszedł do wieczności + Józef Łabno w wieku 80 lat. Sąsiedzi zmarłego + józefa z ul. Westerplatte bl. 12 kl. V zamówili 5 Mszy Św. za jego duszę. Bóg zapłać za złożone ofiary. Pomódlmy się za + Józefa i za zmarłych z naszych rodzin. Dobry Jezu…

 

Życzymy dobrej niedzieli i szczęśliwego nowego tygodnia a na czas wielkopostnych zamyśleń przed Ukrzyżowanym Panem przyjmijmy Boże Błogosławieństwo…

 

Pomódlmy się jeszcze o pokój na świecie a szczególnie na Ukrainie, o błogosławione owoce rekolekcji św. i Nawiedzenia Figury Św. Michała Archanioła: Święty Michale Archaniele…

 

 

NAWIEDZENIE KOPII
FIGURY ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA
Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA GARGANO

 

Drodzy Parafianie!

 

            Już w najbliższym czasie staniemy się świadkami nawiedzenia naszej Parafii przez św. Michała Archanioła w kopii cudownej figury z Gargano. Sanktuarium w Monte Sant’ Angelo jest najstarszym sanktuarium św. Michała Archanioła w Europie Zachodniej, którego kult sięga V wieku. To niezwykłe miejsce nawiedził św. Franciszek z Asyżu, św. Ojciec Pio, św. Jan Paweł II. Przybywali tam królowie i cesarze, święci i grzesznicy. W tym sanktuarium szukali pomocy i wsparcia Księcia Wojsk Anielskich. Do „Niebiańskiej Bazyliki” na Górze Gargano przybywa dziś co roku ponad dwa miliony pielgrzymów z całego świata.

           Św. Michał w Piśmie Świętym wymieniany jest pięć razy. W najbardziej wymowny sposób czyni to autor Apokalipsy św. Jana Apostoł: „I nastąpiła walka na niebie: Michał i jego aniołowie mieli walczyć ze Smokiem. I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie, ale nie przemógł i już się miejsce dla nich w niebie nie znalazło. I został strącony na ziemię, a z nim zostali strąceni jego aniołowie” (Ap 12, 7-9). Po zwycięstwie nad zbuntowanymi duchami św. Michał Archanioł został wodzem zastępów niebieskich. Jest on duchem czystym, oddanym bez reszty Stwórcy, wielbicielem Matki Boga. Bł. Ks. Bronisław Markiewicz mawiał, że po Matce Bożej św. Michał największy jest w niebie. Doznaje on wielkiej radości z wypełnienia woli Bożej i pomaga ludziom w ich uszczęśliwianiu. W Starym Testamencie św. Michał uznawany jest szczególnym opiekunem narodu wybranego. W Nowym Testamencie św. Michał kontynuuje te rolę obrońcy jako Patron i Anioł Stróż Kościoła. Przychodzi z pomocą wiernym w najtrudniejszych dla nich chwilach.

           Pierwsze znane święto ku czci świętego Michała Archanioła sięga połowy czwartego wieku. Obchodzono je 8 maja właśnie na Monte Sant’ Angelo na półwyspie Gargano we Włoszech. Papież Bonifacy I w V wieku poświęcił św. Michałowi bazylikę w Rzymie i nakazał corocznie, dnia 29 września obchodzić rocznicę tego faktu. Święto rozciągnięto na Kościół powszechny i do dziś je obchodzimy. Świętego Michała obrały sobie za szczególnego patrona Niemcy, Austria i Francja. Ruś zasłaniająca Kościół przed niewiernymi ze Wschodu, obrała go sobie za szczególnego opiekuna. W Ameryce północnej kult świętego Michała wyraża się między innymi przez budowanie licznych kościołów ku jego czci, a także nadawanie przy chrzcie imion Michał i Michalina.

           W Polsce kult św. Michała Archanioła zawsze był bardzo żywy. Rycerstwo polskie doznawało cudownej pomocy św. Michała w walkach z niewiernymi. Powstawały bractwa i cechy rzemieślników pod jego wezwaniem, budowano także ku jego czci kościoły i kapliczki, poświęcano mu instytucje kościelne i świeckie. Znane są przysłowia ludowe związane z imieniem lub świętem św. Michała Archanioła: „Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała”; „Na Michała łowcy chwała”; „Jaki Michał, taka wiosna”.

           Z niepokojami o stan naszego życia duchowego, o przyszłość naszej Ojczyzny, o wartości, powinniśmy stanąć z ufnością przed św. Michałem Archaniołem. Wpatrując się w niezwykły wizerunek św. Michała Archanioła, chcemy uświadomić sobie na nowo, że dobro jest mocniejsze od zła, że prawda ostatecznie zwycięży, bo o tym przypomina ten niezwykły posłaniec z nieba. On pomaga każdemu człowiekowi przezwyciężyć wszelkie podstępne działania szatana.

          Oto zbliża się doskonała okazja, bo św. Michał Archanioł w świętym znaku nawiedzenia przybędzie do naszej rodziny parafialnej. Swoją opieką obejmie wszystkich: świętych i grzeszników. Każdego chce poprowadzić do wolności, do której prowadzi nas Chrystus.

          Przyjdź więc na to wyjątkowe spotkanie ze św. Michałem Archaniołem. Może sam potrzebujesz Jego pomocy, a może ktoś z Twojej rodziny, zniewolony złem, trwający w grzechach i nałogach. Twoja obecność może przemienić Twoje serce i życie Twoich bliskich. Nie zmarnuj więc tego czasu.

 

Ksiądz Proboszcz

 

 

REKOLEKCJE
Z NAWIEDZENIEM FIGURY

ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Z CUDOWNEJ GROTY OBJAWIEŃ NA GARGANO

 

Parafia Dobrego Pasterza w Tarnowie

 

PIĄTEK 22 marca 2024

17.15 – Kazanie - Droga Krzyżowa  

18.00 – Msza święta  

19.00 – Kazanie - Droga Krzyżowa ulicami parafii.

 

SOBOTA 23 marca 2024

8.00 i 18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

20.30 – Nabożeństwo oczekiwania.

21.00 – Powitanie św. Michała Archanioła i nabożeństwo z rozważaniem na zakończenie dnia.

 

NIEDZIELA 24 marca 2024

7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła).

17.45 - Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym

18.30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

21.00 – Wieczór ze św. Michałem Archaniołem z rozważaniem na zakończenie dnia.

 

PONIEDZIAŁEK 25 marca 2024

  8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną.

11.30 – Koronka do św. Michała Archanioła i dziewięciu chórów anielskich.

12.00 – Msza św. dla chorych i starszych z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych.

15.00 – Adoracja Najświętszego Sakramentu (Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwy przez przyczynę św. Michała Archanioła).

18.00 – Msza św. z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów za przyczyną św. Michała Archanioła z modlitwą wstawienniczą przed Najświętszym Sakramentem.

21.00 – Wieczór ze św. Michałem Archaniołem z rozważaniem na zakończenie dnia.

 

WTOREK 26 marca 2024

(spowiedź rekolekcyjna – 9.00-10.00; 11.00-12.00; 15.00-16.00; 17.00-18.00)

  8.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną i Aktem Poświęcenia się św. Michałowi Archaniołowi.

18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną Aktem Zawierzenia Parafii św. Michałowi Archaniołowi.

 

PO KAŻDEJ MSZY ŚW. MOŻLIWOŚĆ PRZYJĘCIA
SZKAPLERZA ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

 

Ofiary składane na tacę w poniedziałek i wtorek są przeznaczone na rozwój kultu św. Michała Archanioła oraz na dzieła apostolskie zgromadzenia Księży Michalitów (szkoły, oratoria, praca misyjna i wydawnicza, budowa sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Mińsku na Białorusi)

 

 

Po przybyciu figury biją dzwony, procesja do kościoła, w kościele nałożenie korony, zapalenie świecy, powitanie św. Michała Archanioła i nabożeństwo z rozważaniem na zakończenie dnia.

 

Rekolekcje wielkopostne poprowadzi ks. Rafał Szwajca CSMA (Michalita) - Dyrektor ds. Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Górze Gargano.

 

Na stronie www.nawiedzeniefigury.pl można pobrać materiały
oraz odsłuchać i pobrać pieśni o św. Michale Archaniele

 

 

 

 

 

ŚWIĘTY MICHAŁ NAWIEDZA POLSKĘ

 

Michał Archanioł na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków. Przybywa do naszej ojczystej ziemi z włoskiego sanktuarium na Górze Gargano. Gdziekolwiek się pojawi, tłumy ludzi modlą się i proszą o jego pomoc w walce ze złem. Polacy odkrywają na nowo jego wielkość.

 

Michał, najważniejszy spośród aniołów obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. Jest uważany za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. Bł. Bronisław Markiewicz, założyciel zgromadzenia zakonnego księży michalitów uważał za Ojcami Kościoła, że św. Michał po Matce Bożej odbiera największą cześć w niebie. I pewnie tak jest, skoro w Apokalipsie św. Jana Archanioł pojawia się na niebie i walczy z szatanem. W tej walce posługuje się specjalną „bronią”. Oczywiście najważniejszą jest modlitwa, ale ma także w rękach, a właściwie skrzydłach, jeszcze jej inne „rodzaje”. Ostatnio w Polsce to peregrynacja figury pochodzącej z sanktuarium w Monte Sant Angelo, która z inicjatywy księży michalitów rozpoczęła się w 2013 roku. Figura św. Michała przedstawia Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, a pod jego stopami leży pokonany szatan, ukazany jako potwór o twarzy małpy, udzie kozła, pazurach lwa i ogonie węża.

 

Polacy w anielskich skrzydłach

 

- Nawiedzanie przez Księcia Niebieskiego wspólnot zakonnych, ośrodków wychowawczych i parafii ma przypomnieć o wyjątkowej roli św. Michała Archanioła w życiu Kościoła i naszej rodziny zakonnej – podkreślał na początku peregrynacji ks. Kazimierz Radzik, przełożony Generalny Księży Michalitów. Święty, by trafić z włoskiego Monte Sant Angelo do Polski musiał pokonać 1850 kilometrów. Najpierw planowano, że odwiedzi tylko placówki michalickie z okazji zbliżającej się 100. rocznicy powstania zgromadzenia. Archanioł wziął jednak sprawy w swoje ręce i od kwietnia przemierza Polskę od Tatr aż do Bałtyku. Po prostu kiedy się pojawił się w Polsce, księża michalici nieustannie odbierają zaproszenia, aby kolejne parafie też przeżywały „czas mocy i łaski” – jak głosi napis na samochodowej anielskiej kaplicy.

 

Ci, których już odwiedził mówią, że doświadczają niezwykłej, duchowej jego obecności. – To tak jakbyśmy byli w sanktuarium na Gargano – przyznają często. Najważniejsze owoce peregrynacji są niewidoczne dla oczu, bo dokonują się w sercach. Za przyczyną Świętego, który wstawia się u Boga, w wielu zapaliła się iskra wiary i nadziei. A co widać na zewnątrz? W czasie nawiedzenia kościoły wypełnione są ludźmi od rana do wieczora, długie kolejki do spowiedzi ustawiają się przy konfesjonałach, a dzieci i młodzież cierpliwie czekają, by choć na chwilę zbliżyć się do świętej figury. W programie nawiedzenia zawsze modlitwa o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów, adoracja Najświętszego Sakramentu, celebracja sakramentu pojednania, błogosławieństwo osób starszych, chorych i dzieci, modlitwa egzorcyzmem prostym oraz przyjęcie szkaplerza.

 

Kamizelka diabloodporna

 

W czasie nawiedzenia wielu ludzi przyjmuje szkaplerz św. Michała Archanioła. Dlaczego się na to decydują? – To taka namacalna oznaka, że św. Michał czuwa nade mną i potwierdzenie mojego kultu – mówią niektórzy. Są też tacy, którzy go przyjmują, by wyprosić łaskę nawrócenia kogoś bliskiego. A inni szkaplerz przyjmują, by wyprosić sobie łaskę świątobliwej śmierci. – Wierzę, że św. Michał pomoże mi zmierzyć się z tym co najważniejsze, nawet z godziną mojego odejścia ze świata – powiada uczestnik anielskiej peregrynacji.

 

Szkaplerz powstał już w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał formy czworokątnej, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był wtedy koloru niebieskiego, a drugi czarnego. Na nim znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła zabijającego smoka. Ostatnio michalici odnowili ten szkaplerz. Księża mówią o nim, że to taka „kamizelka diabloodporna”. Szatan chciałby nas oddalić od Boga i nie odpoczywa tylko intensywnie działa, dlatego warto przyzywać opieki św. Michała Archanioła. Jednak szkaplerza nikt nie może traktować jak amuletu. Po prostu jest to znak zewnętrzny oddania się pod opiekę Pogromcy złego ducha. Dlatego ci, którzy przyjmą szkaplerz, zobowiązują się odmawiać codziennie egzorcyzm prosty papieża Leona XIII, czyli modlitwę: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha, bądź naszą obroną…”. Przyjmujące szkaplerz osoby są także wezwane do służby Chrystusowi i Kościołowi oraz częstego korzystanie z sakramentu pojednania. Szkaplerz można zastąpić medalikiem, który też ma formę puklerza i taką samą wartość duchową.

 

Rodzina szkaplerzna

 

Ci, którzy noszą szkaplerz św. Michała Archanioła, tworzą swoisty, choć nieformalny „trzeci zakon” księży michalitów, którzy w klasztorach księży i sióstr spod ręki św. Michała Archanioła, omadlają tych pierwszych. Powstała rodzina szkaplerzna nazwana Bractwem Szkaplerznym św. Michała Archanioła. Członkowie spotykają się na modlitwie przy swoich parafiach, uczestniczą w rekolekcjach i dniach skupienia prowadzonych przez księży michalitów. Jednym słowem – to cała armia poddanych czcicieli św. Michała Archanioła, którzy kochają swojego Patrona, uznając go za orędownika i obrońcę przed atakami złego ducha.

 

Anielskie czasopismo raz na dwa miesiące

 

Św. Michał Archanioł ma też swoją gazetę, a dokładnie dwumiesięcznik „Któż jak Bóg”. W anielskim piśmie zamieszczane są artykuły związane z tematyką anielską i zachęcające do kultywowania więzi z niebiańskimi duchami. Dzięki temu można poznać dzieje aniołów w historii zbawienia i ich wpływ na nasze życie. W każdym numerze można znaleźć katechezy, materiały formacyjne, modlitwy, porady duchowe. Dwumiesięcznik wskazuje czytelnikom, jak skutecznie walczyć z szatanem i unikać jego ataków. Opisuje współczesne zagrożenia dla naszej wiary jakim są: magia, fałszywe objawienia, wróżby, okultyzm, spirytyzm. Sporo miejsca w dwumiesięczniku poświęcone jest oczywiście anielskiej peregrynacji.

 

ks. Rafał Szwajca CSMA

 

 

 

 

JAK ŚW. MICHAŁ
POMAGA W DUCHOWEJ WALCE?

 

Błogosławiony Bronisław Markiewicz wskazuje na podstawowe środki do walki duchowej tzn. modlitwę i post. Pisze tak: Aby pokonać tych nieprzyjaciół i zachować się w łasce Bożej, ażeby nie dać się szatanowi, nie ma innej broni nad modlitwę. To modlitwa sprasza Bożą pomoc. Tylko ci, którzy się modlą i proszą o moc Bożą – otrzymują ją. Podkreśla rolę modlitwy kapłanów i zakonników, pisząc za św. Magdaleną de Pazzi, że to ich modlitwa wyzwala chrześcijan z mocy czarta.

 

Jaką modlitwę sam praktykuje i zaleca w walce duchowej? Jest to najpierw modlitwa do Jezusa Ukrzyżowanego. Ks. Markiewicz pisze: Jezus na krzyżu kocha nas i pragnie połączyć się z Tobą i walczyć przeciw wspólnemu nieprzyjacielowi. Zwraca także uwagę na szczególną pomoc Matki Najświętszej, która starła głowę szatana. W chwili kuszenia, zwłaszcza w pokusach przeciw cnocie czystości zaleca modlić się przez częste wymawianie słów: Jezus, Maryja. Podkreśla, że złe duchy uciekają przed modlitwą i na wezwanie imion Jezusa i Maryi.

 

Niezwykle ważną rolę bł. Markiewicz przypisuje uciekaniu się do wstawiennictwa wyjątkowego ducha anielskiego, jakim jest św. Michał Archanioł.

 

Złe duchy to istoty bardzo inteligentne i przebiegłe. Człowiek sam nie ma szans w walce z nimi. Nie należy pokładać ufności w samym sobie, bo wtedy upadek jest bliski. Dlatego bł. Bronisław na każdym kroku podkreśla rolę modlitwy i przylgnięcia przez wiarę oraz miłość do Pana Jezusa – zwycięzcy złego. Zwraca uwagę, że Bóg dał nam aniołów ku pomocy.

 

Zanim człowiek doświadczy ataków złego ducha, a także podczas kuszenia, zakulisowo, niewidzialnie, jakby na zapleczu, rozgrywa się walka między naszym kusicielem i naszym obrońcą. Bł. Bronisław akcentuje, że złe duchy posługują się podstępem, przebiegłością i zasadzkami. Jako ludzie potrzebujemy wsparcia, dodatkowej obrony, by w te zasadzki nie wpaść. Św. Michał Archanioł niejako za kulisami broni nas przed atakami złego, neutralizuje je, osłabia, a nawet uniemożliwia. To on ujawnia podstęp i przebiegłość złego, demistyfikuje jego plany i działanie, a zarazem umacnia człowieka w godzinie walki. Dlatego bł. Bronisław Markiewicz zachęca: Stójmy przy św. Michała Archaniele dzierżącym zwycięską ręką chorągiew Krzyża Chrystusowego, i pamiętajmy, że pod tą chorągwią, idąc naprzód i walcząc, pokonamy szczęśliwie wszystkie zasadzki i napaści złego ducha.

 

W powyższej zachęcie użyte jest słowa zasadzka. Ks. Bronisław Markiewicz nawiązuje tu do modlitwy papieża Leona XIII, gdzie są zawarte słowa prośby do św. Michała Archanioła: przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Kilka razy podkreśla ważności tej modlitwy, uważając, że jest to wyraźny znak Opatrzności Bożej, która podała chrześcijańskiemu światu lekarstwo przeciw złu, środek zaradczy. Zauważa, że to z rozkazu Papieża w tej oto chwili niebezpieczeństwa i groźby, głos wiernych sług Bożych wznosi się co dzień od stopni ołtarza do Księcia zastępów niebieskich, do „Stróża wybranego ludu”.

 

Warto dodać, że ks. Markiewicz kierował wiele modlitw do św. Michała Archanioła. Były to codzienne modlitwy oraz nowenny odmawiane jedna po drugiej. Były to modlitwy gorliwe i połączone z wielkim zaufaniem. O skutkach tych błagań dowiadujemy się z jego listów. Przypisywał on św. Michałowi wiele różnych łask. W jednym listów opisuje sytuację, w której wyznaje, że św. Archanioł pozwolił mu wykryć fałszywe usposobienie jednego z wychowanków, kandydata na przyszłego michalitę. Kandydat okazał się złodziejem, chciał tylko wyjechać za granicę pod pretekstem służenia Bogu.

 

W innej sytuacji ks. Markiewicz wspomina o pomocy św. Michała Archanioła w sprawie czysto materialnej. Czytamy: Opatrzył nas Pan Bóg pieniędzmi za przyczyną św. Michała Archanioła. Spłacimy wszystkie długi w tych dniach i jeszcze może nabędziemy drukarnię.
Księcia Niebieskiego i innych aniołów nakazuje wzywać w godzinie konania. Zostawia w swych Zapiskach takie westchnienie: Św. Michale Archaniele broń mnie od złych duchów, które czyhają na moją duszę.

 

Podkreśla, że brak ascezy oraz bezczynność (czyli brak powściągliwości i pracy – w terminologii ks. Markiewicza) sprawia, że człowiek nie tylko nie czci św. Michała Archanioła, ale i zaczyna „czcić” przeciwnego mu anioła – szatana.

 

Błogosławiony powszechnie głosi, że św. Michał Archanioł po Najświętszej Maryi Pannie w niebie pierwsze zajmuje miejsce, jest pierwszą potęgą na niebie i ziemi. I również na losy świata po Niej najwięcej wpływa. Nasze ostateczne zwycięstwo w ich ręku spoczywa. Za niektórymi z pisarzy wczesnochrześcijańskich nazywa tego Archanioła przedziwnym z tego powodu, iż rozporządza on potęgą prawicy Boga wszechmogącego. Bł. Bronisław stwierdza, że św. Michała Archanioł przeznacza każdej duszy osobnego anioła stróża, on czuwa nad każdą i broni jej w walce z potęgami piekielnymi, szczególnie w chwili ostatniej walki, w chwili zgonu.

 

Niech przykład Błogosławionego Założyciela Zgromadzeń Świętego Michała Archanioła zachęci nas do pielęgnowania żywego nabożeństwa do Księcia wojsk niebieskich, obrońcy Kościoła i każdej duszy.

 

Św. Michale Archaniele broń nas w walce, a przeciw niegodziwościom i zasadzkom złego ducha bądź nam nieustanną obroną. Amen

 

Ks. Piotr Prusakiewicz CSMA

 

 

 

Szkaplerz św. Michała Archanioła
to mocna tarcza przed demonem

 

Mundur wojsk anielskich, jakim jest szkaplerz św. Michała Archanioła, to zewnętrzny znak powierzenia się mu i wybrania go na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem. Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń. Druga zaś część szkaplerza, spadająca na piersi, przypomina, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązać doczesnych i za przyczyną św. Michała Archanioła zabiegać o dobra wieczne. Celem jego noszenia jest odnowienie czci św. Michała Archanioła.

 

Osoby, które przyjęły szkaplerz mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Bractwo Szkaplerza św. Michała zostało założone w Rzymie 30 sierpnia 1878 roku i zatwierdzone po niespełna dwóch latach, 20 lipca 1880 roku, przez Ojca Świętego Leona XIII.

 

Szkaplerz św. Michała Archanioła, jaki dziś przyjmujemy, został zatwierdzony dekretem z dnia 1 marca 2013 roku przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierza Radzika. Papież Benedykt XVI w „Liście do Michalitów” napisał, że motywy przyjęcia szkaplerza w zewnętrznej formie mają przypominać noszącemu, że doświadcza skutecznej pomocy potężnego Obrońcy, odkrywając w sobie majestat, dobroć i miłość Boga oraz, że nie ma większej wartości, ani innego równie wielkiego dobra poza Bogiem – Stwórcą i Panem wszystkiego co żyje.

 

Noszenie szkaplerza powinno przypominać nam o naszych obowiązkach chrześcijańskich jako warunku pewności, że św. Michał Archanioł będzie się wstawiał za nami. Szkaplerz wyraża wiarę chrześcijanina w spotkanie z Bogiem w życiu wiecznym dzięki wstawiennictwu i opiece św. Michała Archanioła.

 

Szkaplerz to strój, którego zadaniem jest również ochrona ciała. Pełni on niezwykle istotną rolę w życiu duchowym: strzeże od wszystkiego, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zbawienia, tzn. od grzechu, szatana i piekła. Noszenie szkaplerza jest źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa.

 

Szkaplerz św. Michała Archanioła może przyjąć każdy. Nawet dziecko, jednak zaleca się, by było w takim wieku, aby mogły zrozumieć podstawowe prawdy wiary (najlepiej po Pierwszej Komunii świętej). Szkaplerz można przyjąć w dowolnym, wybranym przez siebie dniu. Aby go przyjąć, muszą zostać spełnione trzy warunki: przyjęcie z rąk upoważnionego kapłana lub diakona; noszenie ciągle na sobie; codzienne odmawianie egzorcyzmu prostego papieża Leona XIII. Szczególnej jednak wymowy nabiera przyjęcie szkaplerza w czasie Peregrynacji kopii Figury św. Michała Archanioła lub w czasie Uroczystości św. Michała Archanioła (29 września). Wówczas znak szkaplerza staje się jeszcze bardziej wymowny.

 

Przyjęcie szkaplerza włącza nas do Rodziny Michalickiej. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących to nabożeństwo. Dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zgromadzenia, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach i postach. Osoby noszące szkaplerz i przynależące do Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła, mają udział w dobrach duchowych całego Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

 

Bł. Bronisław Markiewicz pisał: „Powody do zaprowadzenia tego bractwa [chodzi o bractwo św. Michała Archanioła, powołane w Rzymie w kościele św. Eustachego], są wielkiej wagi, żyjemy bowiem w czasach nadzwyczaj smutnych. Jeszcze nigdy moce piekielne nie występowały z taką zaciekłością, zuchwalstwem i przebiegłością przeciw Panu Bogu i Jego Kościołowi, jak właśnie obecnie. Złość tych wrogich potęg dosięgła takiej miary, iż walka przez nie toczona nosi na sobie wyraźnie znamiona boju nadludzkiego. Tajne towarzystwa opasały całą kulę ziemską i wcisły się na najpierwsze i najwięcej wpływowe stanowiska, aby wywrócić ołtarze i trony. Obrazy księcia piekielnego bywają obnoszone jawnie w pochodach po ulicach miast, a pieśni na ich cześć układają uczeni mężowie chrzczeni w Kościele katolickim. Wszystkie narody się burzą; ludy się buntują i spiskują; książęta się gromadzą, a królowie ziemscy powstają przeciw Panu Bogu i przeciw Chrystusowi, którego jarzmo które jest słodkie ich gniecie. Chcieliby więc je zrzucić, więzy łączące ich ze Stwórcą potargać, a społeczeństwo ludzkie „odchrześcijanić”.

 

W chwilach tak brzemiennych należy koniecznie mieć ku pomocy w walce z przemożnymi potęgami więcej aniżeli jedno światło i jedną siłę nadprzyrodzoną.

 

Wypada zatem w czasach obecnych zwrócić się z szczególnym nabożeństwem i w sposób bardzo szczególny do św. Michała, wodza wojska niebieskiego i pogromcę złych aniołów, który w niebie po Najświętszej Pannie Maryi pierwsze zajmuje miejsce i również na losy świata zaraz po Niej najwięcej wpływa. Nasze zwycięstwo ostateczne w ich ręku spoczywa. Św. Michał po Najświętszej Maryi Pannie jest pierwszą potęgą na niebie i na ziemi.

 

Pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła powstał w XIX w. przy kościele św. Eustachego w Rzymie i przynależał do powołanego w tym czasie Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał on formy prostokąta, jak większość szkaplerzy, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był koloru granatowego, a drugi czarnego. Podobnie i tasiemka, na której był umieszczony. Na obu materiałowych płatkach szkaplerza znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła, zabijającego smoka oraz napis „Quis ut Deus”.

 

Osoby noszące szkaplerz pielęgnują duchową łączność ze Zgromadzeniem św. Michała Archanioła. Łączy się to ze szczególnym obchodzeniem uroczystości i świąt: Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała (29 września); bł. Bronisława Markiewicza, Założyciela Zgromadzenia (30 stycznia); Świętych Aniołów Stróżów (2 października); Objawienie św. Michała Archanioła na Górze Gargano (8 maja).

 

Główny ośrodek szerzenia kultu św. Michała Archanioła w Polsce znajduje się w Markach przy Kurii Generalnej Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

 

opr. ks. Rafał Szwajca CSMA

 

 

SZKAPLERZ
ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

 

Czym jest szkaplerz św. Michała Archanioła?

Szkaplerz św. Michała Archanioła jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi Archaniołowi i przynależności do Rodziny Michalickiej. Celem jego noszenia jest odnowienie czci św. Michała Archanioła. Osoby, które przyjęły szkaplerz są wezwane do ofiarnej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi, zgodnie z duchem Zgromadzenia św. Michała Archanioła, zawartym w hasłach „Któż jak Bóg” i „Powściągliwość i Praca”.

 

Kiedy powstał pierwszy szkaplerz?

Pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła powstał w XIX w. przy koście-le św. Eustachego w Rzymie i przynależał do założonego w Rzymie 30 VIII 1878 roku Bractwa św. Michała Archanioła. Nie miał on formy prostokąta, jak większość szkaplerzy, ale tworzył mały puklerz. Jeden płatek szkaplerza był koloru granatowego, a drugi czarnego. Podobnie i tasiemka, na której był umieszczony. Na obu materiałowych płatkach szkaplerza znajdował się wizerunek św. Michała Archanioła, zabijającego smoka oraz napis „Quis ut Deus”.

 

Jak wygląda dziś szkaplerz?

Dziś szkaplerz św. Michała Archanioła to dwa płatki w kształcie tarczy (puklerza), wykonane z sukna wełnianego. Sukno ma podwójną kolorystykę: czarną i granatową. Na czarnym kawałku materiału znajduje się wizerunek św. Michała Archanioła z sanktuarium na Górze Gargano (Monte Sant’ Angelo), na granatowym – wizerunek Matki Bożej z sanktuarium w Miejscu Piastowym. W podobnej, czarno-granatowej kolorystyce są sznurki, na których przymocowano płatki sukienne.

 

Czy Kościół zatwierdził szkaplerz?

Tak, pierwszy szkaplerz św. Michała Archanioła został zatwierdzony przez papieża Leona XIII w dziewiętnastym stuleciu. Dzisiejszy szkaplerz św. Michała Archanioła Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik. Papież Benedykt XVI w „Liście do Michalitów” napisał, że motywy przyjęcia szkaplerza w zewnętrznej formie mają przypominać noszącemu, że doświadcza skutecznej pomocy potężnego Obrońcy, odkrywając w sobie majestat, dobroć i miłość Boga oraz, że nie ma większej wartości, ani innego równie wielkiego dobra poza Bogiem – Stwórcą i Panem wszystkiego co żyje.

 

Jaka jest symbolika szkaplerza?

Część spadająca na plecy oznacza postawę poddania się woli Bożej w znoszeniu trudów, doświadczeń i swojego życia. Przednia zaś część szkaplerza spadająca na piersi ma przypominać, że serce człowieka powinno bić miłością do Boga i bliźnich, że ma on odrywać się od przywiązań doczesnych i za przyczyną św. Michała Archanioła zabiegać o dobra wieczne.

 

O czym powinno przypominać nam noszenie szkaplerza?

Noszenie szkaplerza powinno przypominać nam o naszych obowiązkach chrześcijańskich jako warunku pewności, że św. Michał Archanioł będzie się wstawiał za nami. Szkaplerz wyraża wiarę chrześcijanina w spotkanie z Bogiem w życiu wiecznym dzięki wstawiennictwu i opiece św. Michała Archanioła.

 

Jaką rolę pełni szkaplerz?

1. Szkaplerz jest znakiem wybrania św. Michała Archanioła na szczególnego obrońcę w walce z pokusami i grzechem.
2. Szkaplerz jest mundurem wojska anielskiego. Podobnie jak żołnierza, policjanta czy kapłana można poznać po stroju, tak i należącego do Bractwa Szkaplerznego można poznać po tym znaku.
3. Szkaplerz jest strojem, a zadaniem stroju jest ochrona ciała. Szkaplerz pełni tę samą rolę w życiu duchowym: strzeże od wszystkiego, co mogłoby być przeszkodą na drodze do zbawienia tzn. od grzechu, szatana i piekła.
4. Noszenie szkaplerza jest źródłem łask ułatwiających nam ponoszenie ofiar i wyrzeczeń, których wymagają walka z grzechem i naśladowanie Chrystusa.

 

Jaki jest cel przyjęcia szkaplerza?

Celem przyjęcia szkaplerza jest oddawanie czci św. Michałowi Archaniołowi, aby za jego szczególną pomocą uzyskać:
a) wolność, obronę i rozwój Kościoła świętego;
b) łaskę dobrej spowiedzi dla siebie i innych, siłę w walce z nałogami i wada-mi, obronę przed herezjami, błędami i fałszywymi naukami, ustanie przekleństw, bluźnierstw i zgorszeń oraz nawrócenie wszystkich grzeszników;
c) ducha łagodności i pokory serca oraz wzrost wiary, nadziei i miłości;
d) utwierdzenie Królestwa Bożego w świecie przez potężne orędownictwo Matki Bożej Królowej Aniołów i świętych Aniołów;
e) wybawienie dusz z czyśćca przez modlitwę i uzyskiwanie odpustów;
f) łaskę dobrej i świątobliwej śmierci.

 

Co daje mi noszenie szkaplerza?

Osoby noszące szkaplerz i przynależące do Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła, mają udział w dobrach duchowych całego Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

 

Na czym polega udział w dobrach duchowych Zgromadzenia św. Mi-chała Archanioła?

Przyjęcie szkaplerza włącza nas do Rodziny Michalickiej. Jest to łaska dodatkowa dla praktykujących to nabożeństwo. Dzięki niej mają udział we wszystkich dobrach duchowych zgromadzenia, to znaczy w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach świętych, modlitwach, umartwieniach, postach, itp.

 

Jakie są warunki przyjęcia szkaplerza?

Są trzy warunki przyjęcia szkaplerza:
1. przyjąć szkaplerz z rąk upoważnionego kapłana lub diakona,
2. nosić go ciągle na sobie,
3. odmawiać codziennie egzorcyzm prosty papieża Leona XIII.

 

Jakie uroczystości i święta powinny być czczone przez noszących szkaplerz?

Osoby noszące szkaplerz, pielęgnując duchową łączność ze Zgromadzeniem św. Michała Archanioła, w szczególny sposób obchodzą uroczystości i święta:
a) Świętych Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała (29 września),
b) bł. Bronisława Markiewicza, Założyciela Zgromadzenia (30 stycznia),
c) Świętych Aniołów Stróżów (2 października),
d) Objawienie św. Michała Archanioła na Górze Gargano (8 maja).

 

Skąd wziąć szkaplerz?

Szkaplerz można nabyć w czasie Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła w wyznaczonych miejscach w Polsce oraz w Sekretariacie Peregrynacji, pisząc na adres: Sekretariat Peregrynacji, al. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki, lub dzwoniąc na numer tel. 513-288-993.

 

Czy szkaplerz należy przyjąć osobiście?

Tak, szkaplerz należy przyjąć osobiście. Domaga się tego powaga samego znaku jak również pragnienie nawiązania osobistej relacji ze św. Michałem Archaniołem.

 

Kiedy mogę przyjąć szkaplerz?

Szkaplerz można przyjąć w dowolnym, wybranym przez siebie dniu. Szczególnej jednak wymowy nabiera jego przyjęcie w czasie Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła w Polsce lub w czasie Uroczystości św. Michała Archanioła (29 września). Wówczas znak szkaplerza staje się jesz-cze bardziej wymowny.

 

Jak przygotować się do przyjęcia szkaplerza?

Przygotowanie powinno wyrazić się odbyciem sakramentalnej spowiedzi, aby w czasie przyjmowania szkaplerza znajdować się w stanie łaski uświęcającej. Umożliwi to działanie łaski Bożej tego, który powierza się opiece św. Michała Archanioła.

 

Czy do przyjęcia szkaplerza konieczna jest spowiedź?

Jeżeli spowiedź jest możliwa i nie ma żadnej przeszkody, by ją odbyć, po-winna poprzedzić przyjęcie szkaplerza.

 

Czy żyjąc w związku niesakramentalnym mogę przyjąć szkaplerz?

Istnieją sytuacje, w których spowiedź nie jest możliwa: np. związek niesakramentalny, którego stanu nie da się obecnie uregulować z powodu istniejącej przeszkody kanonicznej. W takich okolicznościach można przyjąć szkaplerz wyrażając pragnienie, by św. Michał Archanioła w tym znaku pomógł wytrwać w dobrym i – gdy ustanie przeszkoda – uregulować życie sakramentalne.

 

Czy szkaplerz mogą przyjmować małe dzieci?

Nie ma przeszkód, aby szkaplerz przyjmowały małe dzieci. Zaleca się jednak, aby były już w takim wieku, by mogły zrozumieć podstawowe prawdy wiary (najlepiej po Pierwszej Komunii świętej)

 

Czy szkaplerz przyjmujemy tylko raz w życiu?

Przyjęcie szkaplerza może mieć miejsce tylko raz. Pierwszy szkaplerz musi być wykonany z sukna. Potem może zostać zastąpiony medalikiem szkaplerznym. Po zniszczeniu pierwszego szkaplerza można nabyć kolejny i nałożyć go sobie samemu. Podobnie czyni się w przypadku zaprzestania noszenia o ile jego przyczyną nie była wzgarda (wtedy należałoby przyjąć szkaplerz ponownie).

 

Czy potrzebny jest obrzęd nałożenia szkaplerza?

Forma noszonego szkaplerza jest osobistym wyborem konkretnego człowieka. Natomiast uczestnictwo w łaskach z nim związanych wymaga przyjęcia według zatwierdzonego obrzędu. Oczywiście każdy może sobie założyć medalik szkaplerzny na szyję i z pewnością św. Michał Archanioł będzie mu w życiu towarzyszył. Jednak uczestnictwo w łaskich związanych ze szkaplerzem wymaga pełnej formy przyjęcia tego znaku. Ryt nałożenia szkaplerza został zaczerpnięty z sanktuarium św. Michała Archanioła na Górze Gargano, gdzie celebruje się go jako formę sakramentaliów.

 

Gdzie mogę znaleźć obrzęd nałożenia szkaplerza?

Tekst obrzędu można znaleźć na stronie internetowej www.michalici.pl Znajduje się on również w Modlitewniku Anielskim, który można zamówić w Sekretariacie Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Monte Sant’ Angelo, pisząc na adres: Sekretariat Peregrynacji, al. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki, lub dzwoniąc na numer tel. 513-288-993.

 

Czy szkaplerz należy poświęcić?

Tak, należy to uczynić według zatwierdzonego rytu.

 

Kto może poświęcić szkaplerz?

Szkaplerz może poświęcić każdy kapłan zakonny lub diecezjalny. Obrzędu poświęcenia może dokonać również diakon.

 

Kto może przyjąć do szkaplerza?

Do szkaplerza może ważnie przyjąć każdy kapłan zakonny lub diecezjalny oraz diakon, posługując się obrzędem zatwierdzonym przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

 

Czy osoba świecka może przyjąć do szkaplerza obłożnie chorego lub starszego wiekiem?

Osoba świecka nie może ważnie przyjąć innej osoby do szkaplerza. Taka osoba może nałożyć szkaplerz osobie starszej lub chorej, jednak nie jest to oficjalne przyjęcie do szkaplerza. Gdy ustanie przeszkoda choroby, osoba powinna udać się do kapłana z prośbą o nałożenie szkaplerza. Jeśli z powodu starości nie może tego uczynić, trzeba poprosić kapłana do domu, aby takiego nałożenia dokonał.

 

Czy zaprzestanie noszenia szkaplerza jest grzechem?

Nie, zaprzestanie noszenia raz przyjętego szkaplerza nie jest grzechem, ale ten, kto przestaje go nosić, przestaje korzystać z obiecanych łask. Jeśli ktoś przez dłuższy czas, nawet kilka lat, szkaplerza nie nosił, drugie przyjęcie nie jest potrzebne.

 

Czy ponownego nałożenia szkaplerza musi dokonać kapłan lub diakon?

Osoba, która zmienia stary szkaplerz na nowy czyni to sama. Nie potrzeba prosić o to kapłana. W sytuacji, gdy szkaplerz został odrzucony z pogardy, ponowne nałożenie go, po odbyciu spowiedzi, powinno dokonać się rękami kapłana lub diakona.

 

Co należy zrobić kiedy szkaplerz się zużyje?

Zużyty szkaplerz można samemu zastąpić innym, jako że błogosławieństwo i przyjęcie są przywiązane do osoby noszącej na całe życie.

 

Co zrobić ze zniszczonym szkaplerzem?

Jeśli osoba nosiła szkaplerz sukienny, który uległ zniszczeniu i chce założyć nowy, stary szkaplerz najlepiej spalić. Nie powinno się go wyrzucać do śmieci ze względu na szacunek do znaku szkaplerza.

Czy można szkaplerz przechowywać w innym miejscu?
Szkaplerz najlepiej nosić na szyi. Najczęściej wierni skrywają go dyskretnie pod ubiorem. Nie czyni zadość obowiązkom nabożeństwa ten, kto przyjąwszy szkaplerz wiesza go np. w mieszkaniu na ścianie. Wielkość łask wypraszanych za przyczyną św. Michała Archanioła domaga się od nas noszenia szkaplerza w sposób godny.

Czy szkaplerz sukienny można zamienić na medalik szkaplerzny?
Tak, medalik szkaplerzny z dniem 1 marca 2013 roku został zatwierdzony przez Przełożonego Generalnego Zgromadzenia św. Michała Archanioła jako forma zamienna szkaplerza płóciennego. Wierni noszący medalik uczestniczą we wszystkich przywilejach duchowych wynikających z noszenia szkaplerza sukiennego. Jednak przyjęcie do szkaplerza dokonuje się poprzez nałożenie przez kapłana lub diakona szkaplerza sukiennego. Później samemu można go zmienić na szkaplerz w formie srebrnego medalika, poświęcając go wcześniej.

Jak wygląda szkaplerz w formie medalika?
Jest to srebrny medalik w formie puklerza, co nawiązuje do szkaplerza sukiennego. Na jednej stronie umieszczono postać św. Michała Archanioła z włoskiego sanktuarium na Górze Gargano oraz napis: „Św. Michale wspomagaj nas w walce”, a na drugiej stornie przedstawiono herb Zgromadzenia św. Michała Archanioła z napisem w otoku: „Któż jak Bóg” i „Powściągliwość i Praca”.

Czy przyjęcie szkaplerza można co jakiś czas odnawiać?
Raz dokonanego obrzędu przyjęcia szkaplerza z rąk kapłana nie trzeba powtarzać. Istnieje natomiast piękny zwyczaj ponawiania swego oddania się św. Michałowi Archaniołowi każdego roku w Uroczystość św. Michała Archanioła (29 września) i w rocznicę przyjęcia szkaplerza. Zwyczaj ten nie ma określonej formy. Najczęściej wyraża go nawiedzenie kościoła i ponowienie w sercu aktu zawierzenia św. Michałowi Archaniołowi.

Co to jest Księga Szkaplerza św. Michała Archanioła?
Księga Szkaplerza św. Michała Archanioła to dokument zawierający wykaz osób, które przyjęły szkaplerz.

Czy muszę wpisać się do księgi szkaplerznej?
Wszyscy przyjmujący szkaplerz zachęcani są do pozostawienia w niej swych podstawowych danych: imię i nazwisko, wiek, miejsce zamieszkania. Wpis do księgi szkaplerznej nie jest jednak warunkiem przyjęcia szkaplerza i jeśli ktoś nie chce, nie musi takiego wpisu dokonywać.
Jak wpisać się do Księgi Szkaplerznej?

Do Księgi Szkaplerznej można się wpisać, oddając wypełnioną deklarację, którą otrzymujemy w czasie nabywania szkaplerza. Jeśli jest jednak sytuacja, kiedy osoba przyjmuje szkaplerz np. kapłana diecezjalnego lub z rąk kapłana zakonnego spoza Zgromadzenia św. Michała Archanioła, a chce do takiej księgi być wpisana, wystarczy, że prześle informację o fakcie przyjęcia szkaplerza na adres: Sekretariat Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Gargano, al. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki. Informacja powinny obejmować dane: a) imię i nazwisko, b) adres za-mieszkania, c) miejsce i datę przyjęcia szkaplerza, d) wiek osoby przyjmującej szkaplerz.

Gdzie znajduje się ośrodek szerzenia kultu św. Michała Archanioła?
Głównym ośrodkiem szerzenia kultu św. Michała Archanioła w Polsce znajduje się w Markach k. Warszawy. Szerszych informacji osobom zainteresowanym udzieli, a także wyśle szkaplerz bądź medalik: Sekretariat Peregrynacji Figury św. Michała Archanioła z Gargano, al. Piłsudskiego 248/252, 05-261 Marki.

 

 

 

 

OGŁOSZENIA PARAFIALNE
PARAFII CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE
III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - 3.03.2024 r.

 

1. Przeżywamy 3 Niedzielę Wielkiego Postu. Zapraszamy dziś o godz. 14.00 na patriotyczny koncert w wykonaniu Dziecięcej Ferajny – dzieci z całej Polski. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 17.45. Serdecznie nadal wszystkich zapraszamy do udziału w tym nabożeństwie.

 

2. Od poniedziałku do środy w tym tygodniu dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej nr 23 będą przeżywać rekolekcje szkolne. Podajemy ramowy program rekolekcji na wszystkie dni:
- 8.30 – katecheza dla dzieci z klas I – IV
- 10.00 – Msza św. dla wszystkich
- 11.00 – 12.30 – katecheza dla klas V-VIII
W środę, od godz. 9.15 na zakończenie rekolekcji, będzie spowiedź św. dla wszystkich. Zapraszamy też na rekolekcje rodziców, szczególnie dzieci młodszych. Szczegółowy program rekolekcji znajduje się w gablocie i na stronie parafii. Rekolekcje poprowadzi ks. Maciej Gorgosz z Parafii M.B. Fatimskiej.

 

3, W poniedziałek w liturgii Święto Św. Kazimierza, Królewicza. Wszystkim Solenizantkom i Solenizantom składamy najlepsze życzenia.

 

4. We czwartek Godzina Święta - adoracja w ciszy Jezusa Eucharystycznego od godz. 17.00. Jest to I czwartek miesiąca- dzień modlitwy za kapłanów i o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Serdecznie Zapraszamy.

 

5. Droga Krzyżowa w piątek dla dzieci o godz. 16.30, dla dorosłych o godz. 17.15, oraz dla młodzieży i dorosłych o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy. Spotkanie Parafialnej Rady Duszpasterskiej w piątek o godz. 19.00.

 

6. Spotkanie Dziewczęcej Służby Maryjnej w sobotę o godz. 10.00 Zapraszamy chętne dziewczynki do tej Grupy Dziecięcej.

 

7. Dziś Panie i Panowie z Caritas i lektorzy będą rozprowadzać przy kościele baranki paschalne i świece wielkanocne. Nabywając wielkanocną świecę czy baranka składamy ofiarę nie mniejszą niż 8 zł i będziemy włączać się w akcję „Wielkanocna pomoc ludziom najbardziej potrzebującym” organizowaną przez „Caritas” naszej diecezji. Uzyskany dochód przeznaczymy na przygotowanie ok. 70 świątecznych paczek żywnościowych dla ubogich rodzin z naszej parafii. Zebranie Oddziału Caritas w środę po Nowennie.

 

8. Dziękujemy serdecznie za ofiary składane na Gorzkich Żalach na kwiaty do Grobu Bożego. Dziękujemy także za ofiary składane na ogrzewanie kościoła pewnej osobie z ul. Bitwy pod Monte Cassino bl. 5 – 500 zł. i gościom z Dąbrowy Tarnowskiej. Wszystkim Bóg zapłać.

 

9. Przy wyjściu z Kościoła polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, który podejmuje temat dobrej spowiedzi. Są też do nabycia: Tygodnik katolicki Niedziela, a dla dzieci Promyczek Dobra – nowy numer i Mały Gość Niedzielny.

 

Modlitwa za ojczyznę o pokój i pojednanie w naszym narodzie, o pokój na całym świecie – Święty Michale…

 

 Życzymy wszystkim dobrej niedzieli i na nowy tydzień naszego trwania przy Chrystusie i Jego Krzyżu przyjmijmy Boże Błogosławieństwo.

 

 

 

List pasterski Biskupa Tarnowskiego
w związku z wejściem w życie ustawodawstwa V Synodu Diecezji Tarnowskiej

 

Umiłowani w Chrystusie Diecezjanie!

 

           Wielki Post prowadzi nas drogą nawrócenia i duchowej odnowy, wzywa do zrewidowania własnego życia moralnego i jeszcze bardziej zdecydowanego ukierunkowania się na Boga. Pierwsze czytanie z dzisiejszej Liturgii Słowa przypomina Dekalog – Dziesięć Przykazań, które najpierw stały się osią życia moralnego ludu Starego Przymierza, a później ludu chrześcijańskiego. Dekalog został dany przez Boga człowiekowi jako pewny sposób na życie: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście. Ja dziś nakazuję ci miłować Pana, Boga twego, (…), zachowywać Jego polecenia, prawa i nakazy, abyś żył…” (por. Pwt 30, 15nn). Przykazania Boże nie są ciężarem narzuconym człowiekowi, lecz darem i pomocą na drogę życia, dlatego Psalmista wyśpiewuje z wdzięcznością: „Prawo Pańskie jest doskonałe i pokrzepia duszę… Jego słuszne nakazy radują serce” (Ps 19, 8-9).

          Życie Kościoła, a w nim poszczególnych wiernych, opiera się na Prawie Bożym, które jest zarazem podstawowym źródłem prawa stanowionego przez Kościół. Prawodawstwo kościelne służy zachowaniu należytego porządku w życiu i działalności prowadzonej przez Kościół. Za kilka tygodni, dokładnie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, wejdzie w życie prawo diecezjalne, będące owocem V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Zapisy statutów synodalnych powstały w oparciu o to, co zostało wypracowane zarówno przez Parafialne Zespoły Synodalne, jak i poszczególne Komisje tematyczne. Wspólny namysł i dyskusje nad kwestiami dotyczącymi różnych obszarów życia naszej diecezji, zaowocował konkretnym prawodawstwem, które – jak ufamy – pomoże nam jeszcze skuteczniej budować Kościół na wzór Chrystusa.
W kontekście mających wkrótce obowiązywać norm prawnych pragnę poruszyć kilka istotnych kwestii związanych z najważniejszym obszarem życia Kościoła, jakim jest święta liturgia. Wprowadzanie V Synodu w życie należy zasadniczo rozpocząć właśnie od tego, ażeby liturgia zajmowała w życiu wspólnoty i wiernych należne miejsce oraz by zachowywana była godność jej celebracji. Właściwy duch liturgii jest kluczem do skutecznej odnowy Kościoła.

           Czytana dziś Ewangelia opowiada o wypędzeniu przez Jezusa ze świątyni jerozolimskiej handlarzy zwierząt i bankierów (por. J 2, 13-25). Jak powinniśmy rozumieć to zachowanie Jezusa? Swoim gestem piętnuje On nadużycia popełnione w świątyni, które mają miejsce także w życiu Kościoła. Święty gniew Jezusa wypływa z gorliwości o dom Jego Ojca, który ma być zawsze „domem modlitwy” (por. Mt 21, 13). Oczyszczenie świątyni przez Jezusa jest zarazem czynem mesjańskim, zapowiadającym nowy kult i nową świątynię, którą jest On sam – zmartwychwstały Chrystus, dzięki któremu każdy wierzący może wielbić Boga Ojca „w Duchu i prawdzie” (J 4, 23).

          W naszej epoce, kiedy istnieje tak realne zagrożenie, że w wielu ludziach wiara zgaśnie niczym niepodsycany ogień, najważniejszym z priorytetów jest uobecniać Boga w tym świecie i otwierać ludziom drogę do Niego. To zaś dokonuje się przede wszystkim w liturgii, gdzie Bóg działa mocą swej miłości i uświęcającej łaski. Zwłaszcza każda Msza Święta jest źródłem, z którego wierzący czerpią moc do prowadzenia życia prawdziwie chrześcijańskiego.

           We wspólnocie parafialnej Msza Święta, sprawowana zwłaszcza w niedziele i święta, zajmuje miejsce uprzywilejowane i stanowi centrum życia religijnego (por. Stat. 30 § 1, V SDT). Mszę Świętą należy sprawować w miejscu świętym, niedopuszczalne jest jej celebrowanie w miejscu niegodnym (por. Stat. 31 § 1 i § 4). Dla owocności przeżywania Mszy Świętej ważny jest powrót do praktyki odpowiedniego przygotowania się do niej. Nie można bowiem do Mszy Świętej przystępować z tak zwanego „biegu”. Przychodząc na Mszę Świętą trzeba zadbać zarówno o odpowiedni strój zewnętrzny, jak i o godną szatę duchową. Gdy chodzi o ubiór, to niestety coraz bardziej zatraca się wyczucie, w jakim stroju można iść do kościoła, a w jakim po prostu nie wypada. Strój oddaje nasz stosunek do rangi wydarzenia, w którym uczestniczymy i jest wyrazem szacunku wobec innych. Dla nas wierzących Msza Święta jest najbardziej podniosłym i świętym wydarzeniem, dlatego też powinniśmy zawsze zadbać o odpowiedni strój, w ten bowiem sposób okazujemy szacunek samemu Panu Bogu. Naszym strojem okazujemy też szacunek pozostałym uczestnikom liturgii.

          Przygotowanie zewnętrzne do Mszy Świętej pomaga w przygotowaniu wewnętrznym, którego najważniejszym elementem jest zadbanie o bycie w stanie łaski uświęcającej, co pozwala nam przyjąć Komunię świętą i w pełni korzystać z owoców Eucharystii. Jeśli ciąży na nas jakiś grzech ciężki, albo mamy co do tego wątpliwość, należy wpierw przystąpić do sakramentu pokuty. Każdy, kto pragnie przystąpić do Komunii świętej, powinien pamiętać o zachowaniu postu eucharystycznego. Przygotowując się zwłaszcza do niedzielnej Mszy Świętej warto zapoznać się z czytaniami Liturgii Słowa, które są publikowane wraz z odpowiednimi komentarzami w czasopismach katolickich i na stronach internetowych. Takie przygotowanie pozwala uważniej i głębiej wejść w treść słowa Bożego, aby w konsekwencji kierować się nim pośród chaosu współczesności.

          Wskazane jest także, aby na Mszę Świętą udawać się odpowiednio wcześniej, gdyż to pozwala wyciszyć się wewnętrznie oraz zwrócić się myślami i sercem ku Bogu. Kiedy wchodzimy do kościoła pamiętajmy o zanurzeniu dłoni w wodzie święconej i uczynieniu znaku krzyża. Zanim rozpocznie się Msza Święta warto podziękować Panu Bogu za dar Eucharystii oraz za to, że każdego dnia – jeśli tylko chcemy – mamy możliwość uczestniczenia w niej.

          Istotna jest stała troska o jak najlepsze przygotowanie każdej celebracji Mszy Świętej, zwłaszcza niedzielnej i świątecznej (por. Stat. 30 § 2). Raduje fakt, że w wielu parafiach naszej diecezji liturgia jest przygotowywana bardzo starannie i na wysokim poziomie. Jest to zasługa duszpasterzy, dobrze rozwiniętej Służby Liturgicznej, chórów i scholii parafialnych, organistów oraz wielu osób, które chętnie angażują się w przygotowanie liturgii, zwłaszcza w niedziele i święta.

          Charakterystycznym rysem duchowości w diecezji tarnowskiej jest pobożność eucharystyczna oraz wiara wyrażająca się w głębokiej czci wobec Najświętszego Sakramentu. Mając to na uwadze, podtrzymujemy utrwalaną już w naszej diecezji praktykę adoracji Najświętszego Sakramentu w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Nie należy jednak opuszczać z tego powodu homilii podczas Mszy Świętej, a modlitwa adoracyjna winna być modlitewną kontynuacją treści rozważanych w czasie Liturgii Słowa (por. Stat. 56 § 2). Gorąco zachęcam do wprowadzania w parafiach naszej diecezji adoracji Najświętszego Sakramentu w dni powszednie.

            V Synod nakazuje także, aby modlitwy odmawiane do tej pory przed błogosławieństwem kończącym Mszę Świętą, były przeniesione na czas po błogosławieństwie. Przeniesienie to podkreśla pełnię Ofiary Eucharystycznej i nie stwarza błędnego przeświadczenia o konieczności uzupełnienia Mszy Świętej o dodatkowe modlitwy (por. Stat. 53). Po błogosławieństwie końcowym warto również podtrzymywać i kultywować zwyczaj indywidulanego błogosławienia dzieci, czego nie należy jednak czynić równocześnie z przyjmowaniem przez dorosłych Komunii świętej (por. Stat. 52). Postanowienia V Synodu zachęcają również, aby w parafiach jedna niedzielna Msza Święta była celebrowana ze szczególnym uwzględnieniem rodziców z dziećmi oraz całych rodzin (por. Stat. 286).

           Podejmując kwestie związane z liturgią, pragnę jeszcze wspomnieć o regulacjach prawnych, które odnoszą się do celebracji liturgicznych w kościołach filialnych i kaplicach na terenie diecezji tarnowskiej. Nasza diecezja posiada liczne miejsca kultu, które zostały wybudowane dzięki wysiłkowi i ofiarności rzeszy wiernych. Wśród nich znajduje się wiele tzw. kościołów filialnych, kaplic dojazdowych oraz innych kaplic (szpitalnych, zakonnych, więziennych itp.). Pełnią one rolę pomocniczą względem kościoła parafialnego i pozwalają uczestniczyć w celebracjach liturgicznych i nabożeństwach tym wiernym, dla których dotarcie do kościoła parafialnego wiązałoby się z dużą trudnością lub jest wręcz niemożliwe. Prowadzenie duszpasterstwa w tych miejscach wymaga jednak obecnie pewnej reorganizacji, co powodowane jest między innymi zmniejszającą się liczbą kapłanów. Prawo kościelne zezwala kapłanowi na celebrowanie jednej Mszy Świętej w ciągu dnia, z wyjątkiem określonych przypadków, w których zgodnie z prawem może on odprawić dodatkową Mszę Świętą (por. Kan. 905, KPK). Oznacza to, że w sytuacji w której mamy mniej kapłanów, konieczne będzie wprowadzenie pewnych redukcji. W związku tym proszę duszpasterzy i wiernych o przyjęcie ze zrozumieniem i w duchu posłuszeństwa uregulowań, które zostaną w tej kwestii wprowadzone od 1 czerwca br. specjalnym dekretem. Podkreśla on, iż głównym ośrodkiem życia religijnego wspólnoty parafialnej jest kościół parafialny. Proszę także, aby w parafiach, których dotyczą te zapisy, Parafialne Rady Duszpasterskie wspólnie z duszpasterzami pochyliły się z uwagą nad tym dokumentem, którego ostatecznym odniesieniem jest dobro wspólne parafii i diecezji.

 

Umiłowani Diecezjanie!

 

Najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod Diecezji Tarnowskiej, jest wciąż przed nami. Zapraszam Was zatem do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary i proszę o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu w waszych wspólnotach parafialnych. Pokrzepiający jest dla nas wszystkich fakt, że ku przyszłości nie idziemy sami, lecz stale jest z nami Jezus Chrystus „wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (Hbr 13, 8), obecny i działający w Kościele zwłaszcza poprzez słowo Boże i sakramenty święte. Z Niego wyrasta nasz Kościół tarnowski i na Nim ustawicznie się buduje mocą darów Ducha Świętego, w miłującej obecności Maryi, Matki Kościoła oraz wszystkich świętych i błogosławionych naszej diecezji.

 

Z pasterskim błogosławieństwem

 

 Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Konsekracja naszego kościoła parafialnego.

 

 

 

 

 

 

 

PARAFIALNA RADA DUSZPASTERSKA
VIII KADENCJI – OD – 30.10.2022 PRZY PARAFII CHRYSTYSA DOBREGO PASTERZA W TARNOWIE

 

1.

Ks. Jan PTAK – proboszcz

Przewodniczący PRD

2.

Ks. Paweł KRAWCZYK

delegat księży wikariuszy

3.

Ks. Mariusz KMAK

delegat mieszkańców naszego Domu

4.

BAJ KAZIMIERA

z wyboru

5.

BANIAK Bogdan

z nominacji

6.

BARTKOWIAK Krystian

z urzędu – delegat lektorów

7.

BODUCH Zofia

z wyboru

8.

BODZIOCH  Leszek

z nominacji

9.

FOSZCZ Adam

z urzędu – delegat młodzieży

10.

GACOŃ Grażyna

z urzędu (prezes Paraf. Oddziału Caritas)

11.

KOMENDA Maria

z nominacji – delegat Służby Zdrowia

12.

KOPEĆ Mariasz

z urzędu – delegat korzystających z garaży paraf.

13.

KOWALSKI Artur

z wyboru

14.

KOZA Władysław

z  wyboru

15.

KUFRASA Michał

z urzędu - organista

16.

MAŁOCHEB Bogdan

z wyboru

17.

NOWAK Krzysztof

z nominacji – delegat nauczycieli

18.

OGRODNIK Renata

z urzędu – Poradnia Rodzinna

19.

Rojek Beata

z wyboru

20.

SĄDEL  Justyna

z wyboru

21.

SKOTNICKI Wiesław

z nominacji

22.

SOCZEK Małgorzata

z  nominacji

23.

SZCZEPANIK Magdalena

z nominacji

24.

ŚWIDER Paweł

z nominacji - Przedstawiciel Nadzw. Szafarzy Eucharystii

25.

TRACZ Teresa

z nominacji – Prezes Paraf. Oddz. Akcji Katolickiej

26

WRZOSEK Janina

z wyboru

27.

ZYMUŁA Arkadiusz

z wyboru

 

 

 

 

 

 


 


GRUPY W PARAFII 


Rada Parafialna
Akcja Katolicka
Caritas
Odnowa w Duchu Świętym

Ministranci
Lektorzy

Schola

TP WSD



Wirtualny
spacer po kościele


POLECANE STRONY

 
Diecezja Tarnowska
Czytania na każdy dzień

Intencje Apostolstwa Modlitwy
 RDN Małopolska
Tarnowski Gość
Niedzielny

Opoka
Arka
Wiara.pl
Tarnow.pl
ŚDM - Kraków 2016

Promyczek

PPT



Msze święte w dni powszednie:
6.30, 7.00, 18.00

Msze święte w niedziele
i święta :
 7.00, 8.30, 10.00, 11.30,
13.00, 18.30 (IX-VI),
19.30 (VII-VIII)
 
Msze święte w Święta wypadające w dni robocze (porządek półświąteczny):
7.00, 10.00, 16.30, 18.30
 
Nabożeństwo Majowe
w dni powszednie
o godz. 17.30
w niedziele o godz. 18.00
 
Nabożeństwo Różańcowe
w dni powszednie
o godz. 17.15
w niedziele o godz. 17.45z